Bunu İçen Yaşlanmıyor – Kefir

Zayıflamak için tüketilen besinlerin başında yer alan “Kefir” in bilinmeyen özelliklerini Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler anlatıyor.

Kefirin Faydaları

Kefir geleneksel olarak aşağıdaki sağlık sorunları ve durumlar için kullanılmakla beraber bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar oldukça azdır. Yani kesin olarak bu sağlık sorunlarına iyi gelip gelmediği bilinmemektedir. Ancak çeşitli toplumlarda bu hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.

Aşağıdaki listede yer alan sağlık sorunlarından birini yaşıyorsanız, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine öncelikle bir doktor muayenesine gitmeniz daha güvenli bir yol olacaktır.

Antibiyotik etkisiyle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olur

Fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur

Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür

Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler

Mide ülserinin tedavisinde kullanılır

Sinüzite iyi gelir

Enfeksiyonlu hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Kolesterolü düşürür

Kanserin oluşmasını ve ilerlemesini önler

Kanserli tümörlerin gelişimini durdurur

İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunur

Güçlü kemikler ve dişler için önerilir

Kalp sağlığını korur

Karaciğere faydalıdır

Harici olarak kullanıldığından egzama tedavisine yardımcıdır


-------- Sponsorlu --------

Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önler

Şişkinliği önler

Cilt mantarı tedavisine yardımcıdır

Mide kramplarını hafifletir

Akciğer enfeksiyonlarına karşı kullanılır

Kefirle Yoğurt Arasında Ne Fark Var?

İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benzer. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması diğerinin kendisinin probiyotik olmasıdır. Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içermektedir.

Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunar. Ayrıca kefirde “iyi bakteriler” olan bifidobakterler ve laktobasiller varken, kefirde bu bakterilere ek olarak lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin Dezavantajları

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. 1 bardak kefir 150 kaloridir ve 8 gram yağ içerir. Yağ oranının az olması için kefir satın alırken “az yağlı” ya da “diyet” olmasına dikkat edin. Organik kefir normal kefirden daha fazla “iyi bakteri” içermektedir.

Bazı araştırmalar kefirde bulunan bazı bakterilerin ishale neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Kefir ve diğer probiyotikler bebeklerde kullanılmamalıdır.


-------- Sponsorlu --------