Ghee – Saf Yağ – Saflaştırılmış Yağ

Ghee tuzsuz tereyağından elde edilen saf yağdır.

İngilizce’de ve Almanca’da “Ghee” olarak adlandırılan bu yağ özellikle Hindistan, Pakistan ve Bangalde’te yaygın olarak kullanılan saf yağdır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya özgü sade yağa benzer.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine mutfağımda artık sağlıklı olduğu için Ghee kullanıyorum

Önceleri bu yağı Berlin’de organik ürünlerin satıldığı özel marketlerden çok pahalıya satın alıyordum… Sonra nette biraz araştırarak evde yapmaya başladım…

Siz de yemeklerinizde, özellikle pilavlarınızda o mis gibi tereyağı tadını ve kokusunu almak istiyor, ama tereyağını kolesterolden dolayı kullanmaya çekiniyorsanız, işte size evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı saf yağ Ghee tarifi.

ghee


-------- Sponsorlu --------

Ghee Nasıl Yapılır?

  • Tuzsuz tereyağını bir tencereye alıp kısık ateşte hiç yakmadan sürekli karıştırarak eritin. Burası çok önemli..! Yağın yanmaması lazım…Buna çok dikkat edin. Yaklaşık 30 dakika tıkırdamasını sağlayın.
  • Bu süre zarfında yağın üzerinde oluşan köpükleri delikli bir kepçe yardımı ile sürekli toplayın ve atın. Bu köpükler damarları tıkayan tereyağının en sağlıksız kısmı… Kısık ateşte bu işlemi tenceredeki yağ şeffaf bir görüntüye sahip olana kadar, yani artık beyaz köpükler oluşmayana kadar sürdürün.
  • Sonra bir kevgire kağıt havlu yayın ve yağı buraya döküp böylelikle tenceredeki son tortuların da bu yolla ayrılmasını sağlayın.

İşte artık elinizde şeffaf, altın renginde, laktozsuz, proteinsiz sağlıklı bir yağ var.

Gheeyi bir kavanoza koyun, 1-2 saat içinde donacaktır. Bu yağı oda ısısında  aylarca, buzdolabında ise 1-2 yıl saklayabilirsiniz…

Ve yemeklerinizde sadece 1 veya en fazla 2 tatlı kaşığı kullanmanız kafi gelecektir.

Ben 1 veya 1,5 kilo tereyağından yapıp buzdolabına kaldırıyorum. Uzun bir süre kullanıyorum.1 kilo tereyağından yaklaşık 900 gram saf yağ çıkıyor.


-------- Sponsorlu --------

Yorumlar Kapalı