Çiğ Tavuk Neden Yıkanmaz?

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, tavuğun pişirilmeden önce yıkanması ile yıkanmaması arasında hiçbir fark olmadığını yıkama ile mikroorganizmaların giderilemeyeceğini, önemli olanın tavuğun iyi pişirilmesi olduğunu söyledi.

Son zamanlarda tavukların pişirilmeden önce yıkanıp yıkanmaması ile ilgili haberler çıktığını bu konuda vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Demirci, tavuk pişirmede önemli olanın iyi pişirme olduğunu, piyasada satılan tavukların ambalajlanmadan önce yıkandığını belirtti.

Tavuğun pişirilmeden önce yıkanması ile ilgili özellikle İngiltere kaynaklı bir haberde konuya değinildiğini belirten Prof. Dr. Demirci, tavuğun iyi pişirilmesi ile patojen mikroorganizmalardan arındırılabileceğini belirterek, “Zaten bu tür tavuk ürünleri ister bütün olsun ister parça halinde olsun ambalajlanmadan önce üretici firmada bunları yıkanması ve daha sonra paketlenmesi söz konusudur.

Dolayısıyla burada eğer bir bakteri bulaşması söz konusu ise ki üzerinde durulan kozmabakterit mikroorganizmasından bahsediliyor. Bunlar gıda zehirlenmesine sebep olabiliyor. Bunun dışında salmonellada aslında çok önemli. Tavuk etinde bulunabiliyor ve gıda zehirlenmesine sebep olabiliyor. Ancak tavuk ister yıkansın ister yıkanmasın tüketicinin evine getirdiği tavuğun yıkanmasında da çok büyük bir mahsur yok. Etrafa suyun sıçratılmaması iyi bir şey.


-------- Sponsorlu --------

O suyun başka alet edevatlara sıçraması sebep olabilir. Bu açıdan düşündüğümüzde yıkanmanın da büyük önemi yok. Zaten siz yıkama ile mikroorganizmaları gideremiyorsunuz. Tavuğun ancak iyi bir şekilde pişirilmesinden sonra bunlardan emin olabilirsiniz. Yıkadığınız zamanda çok da bir şey fark etmez. Tabi önemli olan pişirmek. Zaten iyi bir şekilde pişirmek zararlı olan patojen mikroorganizmaların tehlikesinden kurtulmak için önemlidir” dedi.

İngiliz sağlık ve beslenme uzmanlarının yaptıkları araştırma sonucunda çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmesi riskini arttırdığı uyarısı yapması üzerine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar çiğ tavuğun yıkanmasının tehlikeli olmasının altında yatan sebebin, tavuğun bozulmaması için fabrikada asitle yıkanıp temizlenmesi olduğunu iddia etti.

“Tavuklar asitimsi madde ile temizleniyor”

İngiltere Gıda Standartları Dairesi FSA Başkanı Catherine Brown, “Çiğ tavuğun yıkanmasının çapraz kampilobakterenfeksiyonuna yakalanma riskini arttırdığı konusunda halka, çiğ tavuk etini yıkamaları çağrısında bulunmuştu.

Bu konuyu değerlendiren uzmanlar, doğal tavukların yıkanmasında sakınca olmadığını ancak fabrikada toplu olarak yetişen ve sanayi tavukları diye tabir edilen tavukların katkı maddesi ve bozulmayı engelleyen asitimsi madde ile temizlendikten sonra paketlenmesinden dolayı böyle bir sorunun ortaya çıktığını iddia etti.


-------- Sponsorlu --------