Topuk Çatmasına 4 Süper Çare

Topuk Çatlaklarına Karşı Uygulayabileceğiniz Alternatif Doğal Yöntemler

Topuklarda meydana gelen çatlaklar gerek sağlık açısından gerekse estetik açıdan hiç de hoş olmayan bir durumun oluşmasına sebep olur.

Kimi zaman çok fazla kuru ve ağrılı da olabilen topuk çatlaması genellikle ileri yaşlardaki kişilerde ve işleri gereği sürekli ayakta durması gereken kişilerde görülür. Ancak yaş ve iş etmenlerinin yanı sıra soğuk havalar veya birtakım rahatsızlıklar da topuklarda çatlak oluşmasına sebep olabilirler.

Eğer bu tip bir sorununuz varsa ve bir an önce kurtulmak istiyorsanız aşağıda sizler için hazırladığımız ev yapımı tedavilere bir göz atın.

TOPUK ÇATLAKLARINA LİMON YÖNTEMİ

– Büyük boy bir limonu ortadan ikiye bölün ve ayaklarınızda sertleşen çatlayan bölgeleri limonla ovun.

– Daha sonra limonu topuğunuza yerleştirin ve çorap yardımıyla sabitleyin. 1 saat veya bütün gece boyunca limon ayağınızda kalsın.

– Limondaki asitler sertleşen çatlayan derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

– Limonu çıkardıktan sonra ayağınızı ılık su ile durulayabilir, nemlendirici sürebilirsiniz.

– Topuk çatlaklarına limon sürmek size sıra dışı bir yöntem gibi gelse de uyguladıktan sonra ne kadar işe yaradığına şaşıracaksınız.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

Malzemeler

1 limonun rendelenmiş kabukları
1 yemek kaşığı deniz tuzu
2 yemek kaşığı zeytinyağ
2 adet buzdolabı poşedi

Yapılışı: Topuk çatlaklarından kurtulmak için yapılacak kür için, limon kabuğu, buzdolabı poşeti, deniz tuzu (turşu tuzu), zeytinyağı kullanılacak. 1 limonun kabuğunu rendeleyin, üzerine 1 yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Daha sonra üzerine 2 yemek kaşığı saf zeytin yağı eklenir. 1 – 2 dk. bekletilir.


-------- Sponsorlu --------

Bekletilen karışım buzdolabı poşetinin içine konulur. Sonra topuklar karışıma gelecek şekilde, poşetler ayağa giyilir. Ayaklar temiz olmalı ve kremsiz olması gerekir. 20 – 40 dk. arası ayakta bekletilen karışım ayda 1 tekrarlanabilir. Sonra soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Sonra soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Başka bir şey yapmaya gerek kalmadan nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sual: Topuklarım çok sertleşti ve çatlamaya başladı. Nasıl bir bakım uygulamalıyım?

CEVAP

Güzellik Ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 kahve fincanı vazelin, 6 adet dövülmüş aspirin, 1 çay kaşığı karbonat ve yarım limonun suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı akşam yatmadan önce törpüleyip temizledikten sonra kuruyken topuklarınıza sürün. Üzerlerini streç filmle sarın.

Sonra da pamuklu çorap giyip yatın. Kalktığınızda topuklarınız pamuk gibi olacaktır.Diğer tarifim ise şudur;  adet patatesi haşlayıp püre haline getirin. Elde ettiğiniz püreye 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı topuklarınıza sarıp en az 2 saat bekletin. Ardından da ayaklarınızı yıkayın ve vazelin sürün.)

Ebru Şallı’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

2 yemek kaşığı vazelin
1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı jojoba yağı

Yapılışı: Tüm malzemeleri iyice karıştırıp ağzı kapalı bir kutuda saklayın. Her akşam yatmadan önce topuklarınıza sürüp pamuklu bir çorap giyin.15 gün uygulayın. Yumuşak topuklara sahip olup çatlaklardan kurtulacaksınız.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

Malzemeler

1 kutu vazelin ( 50 gr.)
1 ampul B vitamini (Eczaneden alınır)
1 yemek kaşığı lavanta yağı (aktardan alınır)
1 tatlı kaşığı kantaron yağı (aktardan alınır)

Hazırlanışı; Malzemeleri karıştırın ve akşamları ayaklara uygulayın.


-------- Sponsorlu --------