Karaciğer ve Alerjik Hastalıklardan Şahtere Otu ile Kurtulun

Bazı bölgelerde sarılık otu olarak ta bilinen şahtere otu, özellikle karaciğer rahatsızlıkları ve alerjik reaksiyonu olanlar için faydalı bir bitkidir.

Şahtere Otunun Faydaları

Safra salgılarını arttırır. Safra kesesi sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Deri hastalıkları için iyileştirici etkisi vardır. Kaşıntı vb. durumlarda kullanılabilir.

Damar sertliğinin tedavisinde kullanılır.

Karaciğer vücuttaki tüm toksinleri toplayan ve vücuttan atılmasını sağlayan bir organdır ve safra ile bağlantılı çalışır. Şahtere otu vücudu terleterek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece karaciğer sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Uygun dozlarda kullanıldığında mide ağrısı şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Yüz ve vücutta çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir.

Demlenmiş soğutulmuş şahtere çayı tonik olarak kullanılabilir.

Şahtere otunun ayrıca kepek önleyici özelliği de bulunmaktadır.

Hemoroid ( basur ) tedavisinde kullanılır.

Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

Daha çok sebebi belli olmayan, tedavi edilemeyen alerjilere karşı etkili olan şahtere otu alerjiler üzerinde çok etkili oluyor.

Çayı da içilebilmekte olan şahtere otu, özellikle karaciğerle ilgili problemler de etkili oluyor. Şahtere otunun alerjilere de iyi gelmesinin sebebi bu olsa gerek. Alerjilerin büyük çoğunluğu bu karaciğer sorunlarından dolayı olabiliyor. Karaciğer ve safra kesesi problemleri için de faydalı olan şahtere otu, safra salgısını da arttırıyor.


-------- Sponsorlu --------

İdrar söktürücü etkisi bulunan şahtere otu, doğal bir müsil olarakta kullanılabilir. Fakat çok kullanıldığında ishal yapma etkisi olabilen şahtere otunun, mide dostu bir bitki olduğu da bilinmektedir. Kronik kabızlık problemleri çekenler için etkili olan şahtere otunun kanı temizleme etkisi de bulunmaktadır.

Şahtere otu, damar sertliği, bitkinlik, egzama, kurdeşen, temriye, ürtüker, sedef hastalığı, göz hastalıkları, karaciğer, safra kesesi ve bağırsak hastalıklarında kullanılır.

Tonik olarak cilde faydası olan, şahterenin vücudu terletip zararlıların atılmasını sağlayıcı etkisi bulunmaktadır. Şahtere otunun çayını içmek için, kurutulmuş şahtereyi içmek uygun oluyor.

Bir su bardağı sıcak suyun içine bir çay kaşığı şahtere otu atarak demlenip soğuk olarak içilebilir.

Şahtere Nasıl Kullanılır:

Bir su bardağı sıcak suyun içine bir çay kaşığı şahtere otu atarak demlenip soğuk olarak içilebilir.

Şahtere Otunun yaprakları ya da bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamı kurutulduktan sonra sıcak suda haşlanarak çay ya da merhem şeklinde kullanılabilir. Bitkinin özsuyu haricen cilt hastalıklarına karşı kullanılır.

4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen bu su ile baş yıkanırsa kepeği gidermeye yardımcı olur. Cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır. Bitkiden 1 çorba kaşığı 0,5 it. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Şahtere otunu uygun ölçülerde ve tarife uygun kullanınız.


-------- Sponsorlu --------