Oruçluyken susamamak için ne yapmalıyız?

Uzmanlar, sahurda 2 bardak süt tüketilmesinin hem susuzluğu dengeleyeceğini hem de tok tutacağını söylüyor.

Oruçluyken susamamak için sahurda yiyeceklerimize önem vermeliyiz. Sahurda yiyeceğimiz besinlerin kahvaltı tarzında seçilmesi ağır besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Eğer alerjileri yoksa içilecek 2 bardak süt hem susuzluğu dengeler, hem de tok tutar. Bundan dolayı sahurda süt ve ya yoğurt tüketimi tavsiye edilir.


-------- Sponsorlu --------

Çok tuzlu, çok şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak bile gün içerisinde bizi susamak açısından oldukça rahatlatacaktır. Tuzlu besinler arasında özellikle kullanmamaya veya olabildiğince az kullanmaya dikkat edeceğimiz yiyecekler; turşu, salamura besinler, zeytin, tuz ve katkı maddesi yüksek olan hazır gıdalardır. Sahurda kızarmış yiyeceklerden, hamur tatlılarından, şerbetli tatlılardan uzak durmak gerekmektedir.

Oruçluyken susamamak için sahurda mutlaka 4-5 (ortalama 1 litre) bardak su içmeye önem verilmelidir. İftardan itibaren ise sahura kadar 2 litre su içmek hem beden sağlımız için hem rahat oruç tutmak için ideal su miktarıdır. Gün içerisinde çok sıcak olan saatlerde mümkün olduğunca dışarıda bulunmamak ve ağır sporlardan kaçınmak oruçluyken susamamak için önemlidir.


-------- Sponsorlu --------