EN ÜNLÜ YİYECEKLERİN ORTAYA ÇIKIŞ EFSANELERİ

Bazen siz de durup dururken “Acaba bu yemekleri kim bulmuş?” diye düşünüyor musunuz? Mesela kimin aklına gelmiş çılbır yapmak, o yumurtayı lökkedenek suya dökmek? İşte belki her gün tükettiğimiz o yiyeceklerin nasıl ortaya çıktığını sizler için araştırdık…

YOĞURT

Taşımacılığın kurbanı süt, yoğurt olup kendi kendini bulmuş! Yoğurt tarihin en eski yiyeceklerinden bir tanesi bu yüzden hikayesi de daha doğal tabii ki. İnsanlar sütü yanlarında taşımak isterken sütü keçi derisinin içine koymuşlar. Keçi derisinde bulunan bakteriler sütün mayalanmasını ve yoğurt halini almasını sağlamış. Böylece yoğurt doğmuş. Bu da en bilinen rivayetlerden bir tanesi.

DONDURMA KÜLLAHI

Kapkacak kalmayınca dondurma külahı bulunmuş! Dondurma külahının bulunması 1940’a dayanıyor. St. Louis’de gerçekleşen fuarda dondurma satan bir firmanın dondurmaları koyacağı kutu bitince bir waffle makinesinde incecik bir hamur hazırladıktan sonra kıvırarak dondurmaları içine koymuş. Dondurma külahı ile alakalı başka rivayetler olsa da bu şimdilik en eğlencelisi görünüyor.

MISIR GEVREĞİ

Buğdaydan yaptıkları hamur bir anda parçalara ayrılmış ve aslında oldukça lezzetli bir tat ortaya çıkarmış. Araştırmalarına devam eden kardeşler kararı buğday yerine mısırda kılmışlar ve mısır gevreği ortaya çıkmış.

SANDVİÇ

İki ekmek arasına bir şeyler koyuverin şu midemi bastırayım deyince sandviç bulunuvermiş. Sandviçe de kendi sülalesinin adını vermiş.


-------- Sponsorlu --------

COLA

Cola, alkol yasağından geçemeyince bulunmuş!Cola aslında Dr. John Stith Pemberton tarafından alkollü olarak hastalarının baş ağrılarını gidermek için hazırlanmış. Bir nevi ilaç diyebiliriz kendisine şuruplar gibi ancak dönemin alkol yasasından geçemediği için içindeki alkolü çıkarmak durumunda kalmış ve ortaya günümüzün kolası çıkmış.

SALLAMA ÇAY

Sallama çay, çayın kokusunu saklamak için düşünülmüş Aslında çay poşetleri 600’lü yıllarda Çin’de çayın kokusunu saklamak için küçük paketlere konulması ile bulunmuş. Bir diğer rivayet ise çay örnekleri dünyaya gönderilmeye hazırlanırken küçük paketler halinde hazırlanması ile ortaya çıkmış.

DORİTOS

Doritos, tacolar atılmasın diye ortaya çıkmış 1950 yılında, Disneyland’de Casa De Fritos bölümündeki tacoları atmamak ve bu yiyecekleri afedersiniz ama çocuklara kakalamak, onlardan kazanç elde etmek için kızartmışlar ve bir güzel satıvermişler. O kadar çok beğeni görmüş ki Doritos o günden sonra Doritos olmuş.

PATATES CİPSİ

Patates cipsi uyuz bir müşteri sayesinde bulunmuş 1850’lerde New York’taki Moon Lake Lodge restoranında çalışan bir şef uyuz bir müşteriye çatmış. Müşteri sürekli olarak patates kızartmalarının çok kalın olduğunu söyleyip geri gönderiyormuş. Artık kızgınlıktan deliren şef o kadar ince kesip o tuzlamış ki patatesleri cips halini almışlar.


-------- Sponsorlu --------