Ucuz Poşet Çaylar Sağlığa Zararlı mı?

Daha önce ucuz poşet çayların daha doğrusu çay poşetlerinin kanserojen olduğu konusunda bazı haberler çıkmıştı ancak, bu haberlerin kaynağı olarak herhangi bir bilimsel araştırma sonucu verilmemişti. Benim çay severleri uyarmak istediğim konu, ucuz çay poşetlerinde olduğu iddia edilen kanserojen maddeler değil. Bu yazının konusu, Derby Üniversitesi ve “İngiltere Kamu Sağlığı” kurumu tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ucuz poşet çaylarda yüksek miktarda bulunan “florür”.

Poşet Çay ve Florür

Sonuçları İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden biri olan “The Daily Telegraph”ta yayınlandıktan sonra büyük medya kuruluşlarının ilgisi çeken araştırmaya göre, daha çok süpermarket markası olarak bilinen ve diğer çaylardan daha ucuza satılan poşet çayların üretimde kullanılan çay yaprakları insan sağlığı açısından tehlikeli sayılabilecek kadar florür içeriyor. Aslında florür minerali sağlıklı diş ve kemikler için gerekli ancak, yüksek oranda alındığında “flor zehirlenmesine” yol açıyor. Flor zehirlenmesinin en sık rastlanan belirtileri ise dişlerde renk kaybı ve kemik ağrıları. Tabi 1-2 poşet çay içerek aşırı miktarda florür almak pek mümkün değil. Ancak ülkemizde tüketilen poşet çay miktarı düşünüldüğünde, uzun dönemde sadece ucuz poşet çaylar nedeniyle florür zehirlenmesi yaşamak pek de uzak bir ihtimal değil.


-------- Sponsorlu --------

İngiltere’de yapılan çalışmada farklı süpermarketlerden alınan 35 adet farklı çay markasının (aralarında dünyaca ünlü markalarda var) poşet çayları incelenmiş. Araştırma sonucunda Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi”nin yaptığı açıklama şöyle:

Araştırma sonuçlarına göre, günde 1 litre ve daha fazla ucuz poşet çay tüketenler, uzmanlar tarafından önerilen günlük florür miktarından daha fazla florür tüketmektedir.

Çalışmayla ilgili rakamlarda mevcut ama kafa karıştırmak istemediğim için sadece sonuç cümlesini yazmak istedim. Rakamları merak edenler bu sayfada detaylı açıklamaları ve tabloları görebilirler.

Peki, neden ucuz poşet çaylar daha tehlikeli? Bunun nedeni olarak ucuz çay üreticilerinin üretim sırasında kaliteli markalara göre daha fazla olgun çay yaprağı kullanmaları. Olgun çay yapraklarında, taze yapraklara göre daha fazla florür bulunuyor.

Araştırma İngiltere kaynaklı olduğu ve ülkemizde böyle bir çalışma henüz yapılmadığı için şu anda bizim marketlerde satılan poşet çayların yüksek oranda florür içerip içermediği konusu net değil. Çok çay içiyorsanız ve genellikle poşet çay tüketiyorsanız, en azından Sağlık Bakanlığı bir araştırma yapana kadar güvendiğiniz, kaliteli markaların ürünlerini kullanın. Hatta çayınızı 1. sınıf açık çay yaprakları şeklinde almanız daha iyi olacaktır.


-------- Sponsorlu --------