Şeker yerine tüketilebilecek besinler nelerdir?

Şekeri bıraktıysanız eğer, sizin için şeker yerine geçecek ve şeker ihtiyacınızı giderecek besinleri bir araya topladık. Artık, şeker tüketmenin zararlarını hepimiz biliyoruz. Fazla miktarda alınan şeker, metabolizma tarafından yağa dönüştürülür. Bu durumda göbek bölgesinden yağlanma ortaya çıkar. Göbek bölgesinde olan yağlanma, kan damarlarını tıkayarak, kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı kalmak için fazla şeker tüketimine dur demek gereklidir.

İşte, şeker yerine geçecek olan gıdalar;

?Bal ; Doğal bal, şeker yerine tüketilir. Çaylarda ve tatlılarda rahatlıkla kullanılabilir. Bal, bilinen en antioksidan yiyeceklerdendir. İçerisinde bakteri barındırmaz. Gerçek ve saf bal, şekerli tadına rağmen şeker oranı düşük bir gıdadır.

?Pekmez; demir, kalsiyum, bakır, potasyum ve manganez bakımından zengin bir gıdadır. Pekmez ile çayları dahil tatlandırabilirsiniz. Vücut için gerekli olan mineraller pekmez ile rahatlıkla karşılanabilir.

?Tarçın ; yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tarçın, kullanıldığı tatlıyı şekerli gibi yapmaktadır. Fakat, kan şekerini dengeler. Şekerin yükselmesini önler. Bu yüzden şiddetle önerilir.


-------- Sponsorlu --------

?Meyan kökü; meyan kökü çubuğunu çay ile demlerseniz çay şekerli bir hal alır. Şeker yerine rahatlıkla kullanılan bu bitki şekerli sevenlere şekerden daha sağlıklı olduğundan tavsiye edilir.

?Kuru üzüm ; çaylarda ve tatlılarda şeker etkisi yaratır. Kuru üzüm, yüksek kalorili olmasına rağmen güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle diyetlerde şeker için kullanılır. Kan şekerini aniden yükseltmediğinden çok da faydalıdır çünkü uzun süren tokluk hissi yaratır.

?Kişniş ; diyabette özellikle kullanılması önerilir. Çünkü, diyabeti, dengeler. Şeker ihtiyacını karşılamada etkilidir.

?Akçaağaç şurubu; bizim ülkemizde olmasa bile şekerli ve kan şekerini yükseltmeyen doğal bir sudur. Ağaçlardan elde edilir.
Karbonhidrat alımını engellemek, tam tahıllı besinlerle beslenmek vücuda daha az şeker almamızı sağlar. Şekeri bırakmak için şekerden yaklaşık 1 hafta kadar uzak durmak yeterlidir. Bu sürede şekerin tadı unutulur. Bu nedenle, şekerli gıdalara ara verin ve yukarıda saydığımız listeyi bir deneyin.


-------- Sponsorlu --------