7 gün boyunca turşu suyu içerseniz ne olur?

Erkek arkadaşı atletizm koşusu yapan genç bir kadının turşu suyuyla ilgili deneyimleri gerçekten uygulamaya değer!

Geçen sene elinde bir paket turşu suyuyla eve dönen sporcu sevgilisini gören Ileana Bronet şaşkınlıkla bu durumun nedenini sormuş.

Turşu Ilena tarafından çok sevilse de sporcu sevgilisinin neredeyse tiksindiği bir gıdaymış. Ama gelin görün ki spor hocası tarafından önerilmiş.Ilena da spor hocasının neden öğrencilerine egzersizle birlikte turşu suyu önerdiğini merak etmiş. Kısa bir süre önce kendisi denemeye karar vermiş.

Turşu Suyu’nun Faydaları

Turşu suyunun saymakla bitmeyecek kadar yararı var!

Turşu suyunun ilk yararı nedir? Kas kramplarını hafifletir. Medicine & Science of Sports & Exercise’de yayınlanan bir araştırmaya göre, turşu suyu elektrikle uyarılmış kas kramplarını inhibe ediyor.

Turşu suyunun bir diğer yararı, egzersiz sırasında güçlü kalmanıza yardımcı olmasıdır. Terleme sırasında kaybettiğiniz elektrolitlerdir, Turşu suyundaki sodyum ve potasyum egzersiz yaparken vücudunuzu en üst seviyede tutmaya yardımcı olurlar.

Yağ içermediğini de belirtmek önemlidir! Spor yapan birçok kişi egzersiz sırasında desteklemesi için oldukça fazla şeker içeren yüksek kalorili içecekleri seçiyor. Gerçekten kilo vermeye çalışıyorsanız, turşu suyu diğerlerinden çok daha iyi bir seçenektir.

Bioscience, Biyoteknoloji ve Biyokimya’da yapılan bir araştırmaya göre, sirke (turşu suyunda çok miktarda bulunur), günlük tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur – bu nedenle turşu suyu, kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.

Turşu suyu ayrıca kansere neden olan serbest radikallere karşı savaşan birçok antioksidan içerir, diye açıklıyor Rice Üniversitesi. Daha da açık olmak gerekirse salatalık turşusu güçlü antioksidanlar olan A vitamini ve E vitamini içerir.

Turşu suyu fermente bir gıda olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

Sirke ayrıca ağız kokularının giderilmesine yardımcı olur, bu nedenle turşu suyunun da tertemiz bir nefes yaratacağını söyleyebiliriz.

Son olarak, turşu suyu kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Journal of Diabetes Research dergisinde yayınlanan bir araştırma, yemekten önce tüketilen sirke, yemekten sonra tip 2 diyabetlilerde kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

Artık 7 günlük turşu suyu deneyimini kendisinden dinliyoruz.

Evet, bu kadar tıbbi bilgiden sonra 7 gün boyunca günde sadece bir bardak turşu suyu içip etkilerini bizzat deneyimlemeye karar verdim.

1. Gün


-------- Sponsorlu --------

Turşuyu kıtır kıtır yemeyi seviyorum ama yalan söylemeyeceğim – turşu suyundan pek hazzetmezdim.

Ancak önyargım yüzünden fazla tuzlu olabileceğini düşündüğüm turşu suyu içinde çok miktarda sirke olsa da, çok asitli tadı yoktu.

2. Gün

Tesadüfen kas kramplarım oldu. Bu konuda etkili olduğunu bildiğim turşu suyunun yardımcı olacağını umuyordum, kramplarımdan kurtulacağından umutluyum.

Gün sonuna kadar, kramplarım kayboldu . Turşu suyu sayesinde mi oldu pek emin değilim.

3. Gün

gün turşu suyu içmeye alıştım. İşten sonra 2 saat boyunca spor yaptım ve hiç kas ağrım olmadı!
4. Gün

Artık hoşuma gitmeye başladı.

5. Gün

Bugünkü şimdiye kadar yaptığım en ağır egzersizdi ancak hiçbir ağrı hissetmedim. Turşu suyunun bunda ne kadar etkisi var emin değilim.

6. Gün

Erkek arkadaşım turşu suyundan ne kadar tiksinse de ben alıştım.

Söylendiğine göre, onu öpmeye çalıştığımda kaçmadı, ki bu beni turşu suyunun nefes kesici faydalarının kesinlikle çalıştığına inandırdı. (Ağız kokusu yapmıyormuş)

7. Gün

Artık turşu suyu deneyiminin sonuna yaklaştığım için mutluyum! (Hoşlanmadığım için değil, normal bir kişi gibi turşu yemek için sabırsızlıkla beklediğim için) Genel olarak kesinlikle bir başarılıydı ancak her gün içebilmek için yanımda taşımaktan bıkmıştım.

Gözlemleyebildiğim Sonuçlar

Turşu suyunun kan şekerimi düzenlemeye yardımcı olup olmadığını, serbest radikallerle mücadele etmesini veya kilo vermemde yardımcı olup olmadığını söyleyemem ancak kas kramplarım ve ağız kokusu konusunda yardımcı oldu.

En fazla etkisini gördüğüm alan egzersizlerdi. Bu yüzden bir dahaki sefere spor içeceği düşünürken turşu suyunu aklımda tutacağım.

Bir arkadaşıma turşu suyu önerir miydim? KESİNLİKLE! Açıkçası bunu turşu sevenlere tavsiye ederim.

Tekrar turşu suyu içer miyim? Evet, ama muhtemelen sadece egzersiz öncesi veya sonrasındaki bir içki olarak. Diğer faydalarından ziyade kas kramplarım veya acıyı önlemek ve rahatlatmak için kesinlikle turşu suyu içeceğim. Kaynak: Mynet

Siz de turşu suyunun yararlı olduğunu düşünüyorsanız arkadaşlarınızla paylaşın.


-------- Sponsorlu --------