Kemikleri İçten İçe Eriten İçecek

Bu makalemizde masum görünen kolanın bir takım zararlarına değineceğiz… Kola İçmemek İçin 4 Önemli Sebep

1- Şişmanlık

Bir bardak yani yaklaşık 250 ml Kola’da 7 küp şeker vardır. Kola içildiğinde kana günlük ihtiyaçtan kat kat fazla şeker birden karışmaktadır.

2- Kemiklere Zararı

Kolanın içinde yer alan fosfor, kemik erimesi ve kemiklerin yumuşamasını hızlandıran hormonların salgılanmasına sebep oluyor. Çocuklardaki kola alışkanlığı kemik gelişimini büyük oranda etkilemektedir.

Kola tüketen çocuklarda kemiklerin kolay kırılması görülebilir. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesinin ise çok erken yaşlarda başlamasına sebep oluyor. Bu konuda yapılan bir araştırmada lise çağındaki kız öğrencilerde kemik kırıklarının 3 kat arttığı belirlenmiştir.


-------- Sponsorlu --------

3- Dişler, Böbrek ve Diğer Hastalıklar

Kolanın içinde bulunan maddeler kalsiyum emilimini azaltıyor ve buna bağlı olarak diş sorunları , mide ve kas hastalıklarına yol açıyor. Böbreklerdeki kalsiyumun da hızlı şekilde atılmasına sebep olan kola bir çok rahatsızlığa(Böbrek taşları, kronik böbrek hastalığı…)  ve direnç düşüklüğüne sebep oluyor.

4- Bağımlılık Yapıyor

Kola içindeki şeker ve kafeinden dolayı bağımlılık yapıyor. Sürekli kola içen bir kişi sigara içen insanlar gibi ciddi sağlık tehditleri altında.


-------- Sponsorlu --------