Yiyebildiğiniz Kadar Yiyin

Yürüyüş yapın

Sağlıklı yaşam için hareket etmenin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Müftüoğlu, yürüyüşün en güzel spor biçimi olduğunu söyledi. Müftüoğlu, “Soğuk ve yağmurlu havalarda dahi yürüyüşü aksatmamak lazım. Alışveriş merkezleri, artık bir yürüyüş merkezi haline geldi. Biz, buna ‘AVM yürüyüşü’ diyoruz. En azından bunu yapabiliriz” dedi.

Yiyebildiğiniz kadar karnabahar ve lahana yiyin

Sağlıkla ilgili ‘yanlış’ diye bilinen şeylerin çoğunun doğru, ‘doğru’ diye bilinen şeylerin çoğunun da yanlış olduğunu dile getiren Prof. Dr. Müftüoğlu, şunları söyledi: “Mide hapını yutarsanız hapı yutmuş olursunuz. Mide pompası çalışmazsa asit üretemez. Bu durumda da mikrop oluşur. Proteini sindiremezsiniz. Yiyebildiğiniz kadar karnabahar ve lahana yiyin.

Lahanayı sarma olarak değil, turşu olarak yiyin. Karnabaharı da çiğ yiyin. Bunlarda bol sülfür var. Sağlıklı ve uzun ömürlü olmak istiyorsanız karnabahar, lahana yiyin ama mide hapı yutmaktan vazgeçin.”


-------- Sponsorlu --------

Sağlıklı beslenmek için ‘glutation’ içeren ürünlerin tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, “‘Glutation’ benim gündeme sokmaya çalıştığım bir konu.

Vücudun doğal silahlarından biri. ‘Glutation’ vücudun orkestra şefi, temizlik işleri müdürü gibidir. ‘Glutation’ için karnabahar, lahana, sarımsak, soğan, turp, baharatlar, zerdeçal, tarçın, zencefil yiyin, en önemlisi egzersiz yapın” dedi.

İŞTE KARNABAHAR SUYUNUN FAYDALARI

– Bir ay boyunca düzenli tüketildiğinde sindirimi düzenleyerek vücutta zararlı bakterilerin birikmesini önler.

– Sinir sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek stres ve depresyon riskini azaltır.

– Yüksek miktarda içerdiği A vitamini sayesinde katarak hastalığını önler. Özellikle bu besinin suyu ergenlik ve hamilelik dönemlerinde içilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

– Karnabahar suyunun içerisinde yapraklarından da ötürü thaiamin maddesi oldukça yüksektir. Bu madde alzheimer hastalığına karşı beyin sağlığını korur.

– İdrar yolu enfeksiyonları ve regl dönemindeki sancılara karışı bu suyun düzenli tüketilmesi gerekir.

– Ayrıca pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak için karnabahar suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz.

KARNABAHAR SUYU HAZIRLAMA

400 gram karnabaharı yaprakları ile beraber kaynatınız. Sabah – akşam birer bardak olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz bardağın içerisine 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Bu durum daha rahat içmenizi sağlar.


-------- Sponsorlu --------