Sigara İçenlerin Yanında Bulunmak Bile Akciğer Kanseri Riskini Artırıyor

Akciğer kanseri tüm dünyada ve ülkemizde kanserden ölümler arasında birinci sırada yer alıyor. Akciğer kanseri vakalarının yüzde 85’ini ise sigara içen kişiler oluşturuyor. 10 yıl günde 1 paket sigara içmek hastalık riskini ciddi ölçüde artırırken, akciğer kanserine yakalanan pasif içicilerin de sayısı gün geçtikçe artıyor.

Akciğer kanseri kadınlar arasında sık görülmeye başladı

Akciğer kanseri yıllık artış hızı gelişmekte olan ülkelerde artmakla birlikte, gelişmiş ülkelerde sigara zararının anlaşılmasından ve kullanımın azalmasından dolayı görülme sıklığında azalma olmaktadır. Buna karşılık kadınlarda artan sigara kullanım oranı yıllık artış oranını da artırmıştır.


-------- Sponsorlu --------

Ben değil arkadaşım içiyor demeyin

Pasif içicilerde de akciğer kanserine yakalanma riski ciddi oranda yükselir. Hem içenler için hem de pasif içiciler için sigaranın en kötü tarafı hemen bir şey yapmaması; on yıllar sonra zararlı etkilerinin görülmesidir. Sigara içilen evlerde pasif içicilerin de akciğer kanserine yakalanma riski artmaktadır. O evlerdeki çocuklarda akciğer enfeksiyonlarına yakalanma ihtimalleri de yüksektir. ”

Riskinizi öğrenmek için soyağacınızı bilin

Ailesinde akciğer kanseri olan kişiler çok ciddi risk altındadır. Yakın akrabalarında özellikle anne, baba gibi çok yakın akrabalarında akciğer kanseri bulunanlarda akciğer kanserine rastlama ihtimali 4-5 kart artar. Eğer bu kişiler ilaveten sigara içiyorlarsa bu onlarca kat artacak demektir. Onun için hem sigaradan hem de bu bahsedilen kimyasallardan mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.” kaynak: Memorial Sağlık


-------- Sponsorlu --------