Roka Üzerine Yapılan Araştırmalar Ağzınızı Açık Bırakacak

MUCİZELER PAHALI DEĞİLDİR..
Acımsı bir tada sahip olan genellikle kuzu kulağı ile karıştırılan rokanın sağlığa birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Akdeniz salatasının vazgeçilmez besini olan rokanın insan sağlığına birçok faydası vardır. Ekim sonunda hasada başlanılan ve kış boyu tüketilebilen bu bitki üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalarda bu bitkinin yetiştiği kırmızı topraktaki tüm verimliliği içerdiği tespit edilmiştir.

ROKANIN FAYDALARI NELERDİR?

– Kanın ihtiyacı olan oksijen değerini artırarak vücudun direncini artırır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olduğundan hastalıklara karşı bağışıklık sisteminde kalkan oluşturur.

– Toprakta bulunan A vitamini bakımından zengin olan bu bitki kemik sağlığının yanı sıra diş ve göz sağlığını da olumlu etkiler. Görme yetisini artırarak ileri yaşlarda görülebilme ihtimali olan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

– Turpgiller ailesinden olan bu bitki K vitamini bakımından da zengindir. Bu vitamin kemik sağlığını korumakla kalmaz doğru gelişimine yardımcı olur. Bunun yanı sıra K vitamini beyindeki hafıza bölümü destekler ve unutkanlık riskini azaltır. Bazı araştırmalarda rokanın alzheimer gibi riskli rahatsızlıkları önleyebileceği ön görülmüştür.


-------- Sponsorlu --------

– Fitokimyasallar tiyosiyanatlan, sülforafan veya indollere gibi maddeler içeren roka bağışıklığı güçlendirdiğinden vücuttaki kanserli hücre oluşumunu önler. Özellikle yumurtalık kanserinde yapılan araştırmalarda rokanın rahimi ve yumurtaları güçlendirdiği ve yaşanma ihtimali olan tümörlü hücreleri azaltığı ortaya çıkarılmıştır.

– Metabolik sağlık yani temel sağlık kuralları vardır. Düzenli enerji üretimi, yağ sentezi, kırmızı ve beyaz kan hücreleri bunlar sağlık açıcından vücutta dengede olması gereken hayati noktalardır. Bunlar içinde vücutta yeterli miktarda B vitamini bulunmalıdır. B vitamini genel itibari ile vücudun sağlık açısındaki tüm işleyişini etkiler. Doğada B vitamini bakımından zengin olan roka düzenli tüketildiğinde bu ihtiyacın yüzde 80’ini karşılar.

– Uzmanlar bu bitkinin özellikle kış aylarında tüketildiğinde üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu vurguluyor. Ayrıca bu bitki çözücü maddeler içerdiğinden boğazdaki balgamı ve vücuttaki toksinlenmeyi idrar yolu ile atar.


-------- Sponsorlu --------