Portakal Kabuğu Deyip Geçmeyin

Portakal Kabuğu Tozu Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Birçoğumuz portakalı soyduktan sonra kabuklarını hemen çöpe atarız. Aslında o kabukları kurutup çok faydalı şekilde kullanabiliriz. İşte portakal kabuğu tozunun faydaları…

Portakal kabuğu tozu; taze portakalın, yaş halindeki kabulkarının kurutulduktan sonra öğütülerek elde edilen halidir. Normal bir yaş portakal %80 oranında su içerir. Kurutulduğunda içerisindeki su oranı çok düşük hale inmiş olur.

Mesela 10 kilo yaş portakal kabuğunun kurutulup öğütülmesinden 2 kilo kuru portakal tozu elde edilebilir. Portakalların kurutulması aşamasında içerisinde bullunan su buharlaştırılır. Bu şekilde meyvenin öz kısmı içeriğinde kalmaktadır. Kurutulan bu ürün besin değerleri bakımından oldukça zengin ve çeşitlidir.

Gelelim portakal kabuğu tozunun nerelerde kullanıldığına…

Lokumlarda yediğiniz o aroma tadı portakal kabuğundan gelmektedir. Aroma dışında dış kaplamasında da kullanılabilir. Ayrıyetten iyi bir koku ve doğal renk vericidir. Hazır paketlenmiş puding veya aşure gibi değişik tatlı çeşitlerinde kullanılabilir. Bitki çaylarında aroma verici olarak, iser öğütülmüş ister küçük küçük dilimlenmiş halde bitki çaylarına ilave edilebilir. Kek veya bisküvi yapımında da kullanılabilir. Özellikle kek yapımında kullanılır ve oldukça lezzetli bir tad verir.


-------- Sponsorlu --------

Bu kadar fazla şeyde kullanılan bu portakal kabuğu tozunun faydaları nelerdir?

Portakalın kabuklarını birçok insan direk çöpe atar oysaki kabuğunda da oldukça fazla C vitamini bulunur. C vitamini vücut sağlığını korumaya yardımcı olur ayrıca kanser hücrelerinin de büyümesini yavaşlatan etkisi vardır.

Metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki fazla yağın yakılmasında yardımcı maddedir. Kilo vermeyi hızlandırır. Kabuk kısmı kolestrolü dengeler.

Ayrıca bağırsakları temizleyerek sindirim sisteminin sağlığında yardımcıdır. Ciltteki enfeksiyonlara karşı, solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan bronşite karşı da etkilidir. Ağız kokusuna karşı kullanılabilir. Grip ve birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırır. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Damar yolu tıkanıklıklarında önleyicidir. Yani yaş portakal nelere iyi geliyorsa portakal kabuğu tozu da öyle sağlıklıdır.


-------- Sponsorlu --------