Peynir ile Ceviz Yemek Bilimsel Olarak Neden Şifadır?

İşte Cevabı
100 gr peynirde 1281 mg sodyum bulunmaktadır. Yani tuz bileşimidir. Bu bileşen peynirin tuzluluk oranına göre artmaktadır. Sodyum bileşeninin fazlası tansiyon hastalığına sebep olmaktadır.

Yani tıpkı fazla tuz tüketim sonrası gibi fazla tuzlu peynir tüketimi de aynı şekilde tuz oranını,dolayısıyla sodyum oranını arttırmaktadır. Yükselen sodyum ile beraber kan basıncı artarak tansiyon hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Cevize geçecek olursak;yüksek protein oranı yanı sıra potasyum miktarını dikkat etmenizi rica ediyorum. Peynirde bulunan potasyum miktarı yeterli değildir. Bu yüzden peynir ile ceviz birlikte tüketildiği taktirde yeterli potasyum miktarı alınmış olacaktır.

Potasyum ise hücre içindeki ozmotik dengeyi sağlamakla birlikte diyabet hastalığı,göz hastalıkları ve tansiyon rahatsızlıklarını önleme özelliği itibariyle alınması gereken en önemli 3 mineralden biridir.

Bu sebeple peynirdeki tuzdan gelen sodyumun tansiyon üzerindeki olumsuz etkisini, cevizden gelen potasyum ile dengeleyebilmekteyiz. Bu yüzden beraber yenilmesi tavsiye edilmektedir.


-------- Sponsorlu --------