Kola için 13 Alternatif Kullanım Biçimi

Kola tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecektir. Bir süredir kolanın sağlığa olumsuz etkileri hakkında uyarılıyoruz, çünkü içinde çok fazla şeker ve kısa veya uzun vadede vücuda zararlı olabilecek maddeler bulunduruyor.

Bu içeceğin tüketimi bir bardak içtikten sonra bile çeşitli metabolik değişiklikler yaratır. Uzun vadede obezite, diyabet, kemik problemleri, solunum yolu hastalıkları, sinir sistemi problemleri, erken yaşlanma ve daha bir çok sorun yaratır.Tüketmeyi sevdiğiniz bu içeceğin başka nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Bu makalede sizlere kolanın muhtemelen daha önce duymadığınız, sürpriz kullanım biçimlerinden bahsedeceğiz.

Tuvalet temizleyicisi
Tuvaletinizde lekeler mi var? Eğer öyleyse bir kaba biraz kola dökün, bir saat bekletin ve lekeleri çıkarın. Bunun gibi sıradan bir içecekle, yüzlerce temizleyicinin yapamadığını yapacaksınız.

Pas çıkarıcı
Metal eşyalarınız paslanıyorsa pası bir gece boyunca kolada tutarak çıkarabilirsiniz. Bir sonraki sabah kolayca temizleyip parlatabilirsiniz.

Yağ lekelerini çıkarın
Makine yağı lekelerini çıkarmak çok zordur ve bazen çamaşır deterjanlarıyla yapamazsınız. Bu sinir bozucu problemle başa çıkmak için yapmanız gereken çamaşır makinenize biraz kola eklemek ya da bunu lekeye uygulamak.

Saça yapışan sakızları çıkarın
Eğer saçınıza sakız yapıştıysa aşırıya kaçıp saçınızı kesmenize gerek yok. Etkilenmiş bölgeye biraz kola uygulayın, bir kaç dakika bekletin ve sakızı çıkaracaksınız.

Tencere ve tavaları temizleyin
Zamanla tencere ve tavalarınız çok kullanılmaktan kararır. Onları yeniden parlatmak için bu asitli içecekten biraz kullanın ve biraz bekletin. Kolanın içindeki kimyasallar lekelerin kaybolmasını sağlar.


-------- Sponsorlu --------

Ekinler için pestisit
Coca Cola Hindistan’da ekinler için pestisit olarak kullanılıyor, böylece bazı hastalıklarla ekonomik ve etkin biçimde başa çıkılabiliyor.

Bozuk paraları temizleyin
Eğer bozuk para koleksiyonu yapıyorsanız, ve onları parlatmak istiyorsanız biraz kola içinde temizlenene kadar bekletin.
Mobilyalardan boya lekelerini çıkarın
Eğer mobilyalarınıza boya döküldüyse ve yeni görünmelerini istiyorsanız bir bezi kolaya batırın ve etkili bölgeyi temizleyin. Sonra yapışkan olmaması için suyla temizleyin.

Saç renginizi değiştirin
Saçınızda kullandığınız boya çok koyu geldiyse ve rengini biraz açmak istiyorsanız saçınıza biraz kola uygulayın. Bir saat bekletin. Saçınızı duruladığınız zaman farkı göreceksiniz.
Araba aküsünü temizleyin
Kola akülerde biriken aşınmayı temizlemeye yardımcı olabilir. Bunun için etkili bölgeye biraz spreyleyin ve metal fırçasıyla temizleyin.

Vidaları gevşetin
Sıkışmış bir vidayı gevşetmek için üzerine biraz kola dökün ve bir kaç dakika bekleyin. Sonra ne kadar kolay çıktığını göreceksiniz.

Kan lekelerini çıkarın
Kola, giysilerde, arabada veya evin herhangi bir yerindeki kan lekelerini kolayca çıkarabilir. Hatta, ilginç bir bilgi olacak ama, Amerika Birleşik Devletlerinde polis bir suç veya kaza sonrası asfalttan kan lekelerini çıkarmak için kullanıyor.

Yağın düşmanı
Kola her türlü yağ lekesini yer, halı mobilya, giysi, ocak, fırın veya başka eşyalardan temizleyebilir. Doğrudan lekeye uygulayın ve bir kaç dakika bekletin. Sonra suyla temizleyin.


-------- Sponsorlu --------