Katarakt Hastalığından Kurtulmanın En Basit Yolu!

A Vitamini, sağlıklı bir görüş için hayati önem taşır ve göz kuruluğunu, göz iltihaplanmalarını ve gece körlüğünü engeller.

Bu vitamin, diğer bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de yardımcıdır. Her yetişkinin her gün alması gereken günlük A vitamini miktarı 5000 IU’dur.

A vitamini yönünden zengin ve görüş kalitenizi geliştirmenize yardımcı olacak 24 gıdayı açıklıyoruz.

Domates

Domates vitamin ve mineral oldukça açısından zengindir ve kalorileri düşüktür. Yani, bir tane orta boy domates, günlük A vitamini ihtiyacının % 20’sini verir. Ayrıca domatesler Vitamin C ve likopenin mükemmel bir kaynaktır.

Kavun

Kavun, vitamin ve besin maddeleri açısından zengin ancak yağ ve kalorimetrede düşüktür. 1 büyük dilim kavun (yarım ay şeklinde) tavsiye edilen günlük A vitamininin % 120’sini karşılarç

Ciğer

Sığır ciğeri, zengin C ve A vitamini kaynakları sayesinde ve kansızlık sorununa da mükemmel bir çare. 100 gramlık bir ciğer, günlük A Vitamininin ihtiyacının % 300’ünü içerir.

Göbek salata

Bir kase marul sadece 10 kaloriye sahiptir, Bu nedenle az kaloriyle çok kaliteli besin ihtiyacınızı giderecek mükemmel, sağlıklı ve lezzetli bir sebzedir.

Şeftali

Şeftali son derece besleyici bir meyvedir ve zengin bir potasyum, demir, magnezyum, C vitamini, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca, orta boy bir şeftali, günlük ortalama bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu A vitaminin miktarının % 10’nu içerir.

Tatlı patates

Tatlı patates besin doludur ve leziz bir tada sahiptir. Orta boy bir tatlı patates, günlük A vitamini ihtiyacının % 438’ini verirken yalnızca 103 kaloriye sahiptir.

Kırmızı Biber

Lezzetli ve çok yönlü kırmızı biber, A, C vitamini ve likopen ile doludur.

Mango

Bu tatlı, sulu meyve son derece besleyici ve bir fincan günlük önerilen vitamin A miktarının % 36’sını sağlar.

Ispanak

Ispanak son derece sağlıklı bir besindir ve A, C, K, demir, kalsiyum ve manganez açısından zengin bir kaynaktır. Bir tabak ıspanak, günlük önerilen değerin% 49’unu sağlar.


-------- Sponsorlu --------

Şalgam

Şalgam, yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitkidir. Besleyici maddeler açısından zengin olmakla birlikte kalorisi düşüktür. Şalgam yeşillikleri mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

Yulaf

Birçok tahıl ve süt ürünleri, vitamin A ve D gibi gerekli vitaminlerden zengindir1 fincan yulaf günlük gereken A vitamini ihtiyacının % 29’undan fazlasını sağlar.

Tam yağlı süt

Zengin tat ve sayısız besin maddesi, tam sütü mükemmel, sağlıklı bir alternatif yapar. Vitaminler D ve A, protein, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir.

Havuç

Havuç A vitamini deposudur ve bir orta boy havuç günlük A vitamini ihtiyacının % 200’ünden fazlasını karşılar. Havuç aynı zamanda lif, magnezyum ve Vitamin C, K ve B bakımından zengindir.

Balkabağı

Balkabağı, vücutta A vitamini haline dönüşen beta karoten açısından zengindir. Kabak küplerinin bir fincan porsiyonu günlük önerilen Vitamin A değerinin % 400’ünden fazlasını içerir. Ayrıca potasyum, elyaf ve C vitamini ile de yüklüdür.

Paprika

Paprika, Hint, Güney Amerika ve İspanyol mutfağında popüler bir baharattır ve bir çorba kaşığı önerilen günlük A vitamini miktarının % 69’unu verir. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve C vitamini açısından zengindir.

Bezelye

Bir porsiyon bezelye (yarım bardak), A vitamininin önerilen miktarının% 134’ünü içerir ve sadece 62 kaloriye sahiptir. Ayrıca, B, C ve K vitaminlerinde yüksektir.

Kuru kayısı

Kurutulmuş meyveler antioksidan ve enerji yönünden harika bir kaynaktır. Kuru kayısı, A vitamini içinde yüksektir. 5-6 adet günlük A vitamini ihtiyacının % 94’ünü içerir.

Papaya

Tropik papaya meyvesi A vitamini, antioksidanlar, mineraller, diğer vitaminler ve enzimler yönünden oldukça zengin. Küçük bir papaya günlük önerilen A vitamini değerinin % 29’unu sağlayabilir.

Vitamin A, cildimizin sağlığı, bağışıklık sistemi ve gözlerin düzgün gelişimi, işleyişi ve bakımı için çok önemlidir.

En iyi yanı, çeşitli sebze, meyve, balık, süt ve et tüketerek seviyelerini optimize edebilmeniz ve böylece ilaç takviyesi olmadan sağlığımızın tadını çıkarabilmemiz!

Bu içeriği tüm arkadaşlarınla paylaşın onlar da A vitaminin önemini öğrensin 🙂


-------- Sponsorlu --------