Et Yemeyenler İçin Demir Açısından Zengin 6 Besin İkilisi

1. Ispanak (demir) + Kırmızı dolmalık biber (C vitamini)
Bu iki gıdayı bir araya getirmenin birçok yolu var. Biberleri çiğ ve kıyılmış halde ıspanak salatasına ekleyebilir veya ıspanaklı biber dolma pişirebilirsiniz. Ya da ıspanak ve dilimlenmiş biberleri birlikte sote edin. Bu kombinasyon zeytinyağı ve sarımsak ile beraber harika oluyor.

2. Brokoli (demir) + Domates (C vitamini)
Buharda pişmiş brokoli çiçeklerini ev yapımı domates salçasıyla karıştırın. Ya da brokoliyi, domates, soğan, mantar, zeytinyağı, sarımsak ve baharatlarla sote edip yemek haline getirin. Yanında yağsız bir proteinle (göğüs tavuk, somon veya kuru fasulye gibi) ve küçük porsiyon karbonhidratla (kinoa veya tam buğday makarna gibi) yemeği bütünleyin. Kahvaltıda demir alımınızı artırmak için omletinize brokoli ve domates ekleyebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

3. Börülce (demir) + Lahana (C vitamini)
Bu ikisini kombine etmenin güzel yollarından biri lavaş ekmeği arasına koyup üzerlerine sirke dökmek. Börülceli lahana dürüm de diğer bir harika alternatif. Ya da sadece lahana salatasına börülce ekleyin ve baharatla tatlandırın.

4. Kıvırcık lahana (demir) + Portakal (C vitamini)
Bu ikisini bir smoothie’de bir araya getirebilir, portakalları dilimleyip kıvırcık lahana salatasına ilave edebilir veya her ikisini az yağda pişirebilirsiniz.

6. Bitter çikolata (demir) + Çilek (C vitamini)
Bitter çikolatanın demir açısından zengin bir gıda olduğunu yeni öğrendiyseniz bu güzel haberi veren kişi olmaktan mutluluk duydum. Çikolatayı eritip çileklerin üzerinde gezdirin. Veya doğranmış çikolata ve çileği sabah kahvaltısında yulaf ezmenize ilave edin. Bu ikisini bir smoothie’de veya süzme yoğurtla da bir araya getirebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------