Ekmek yemekten vazgeçmek istiyorsanız kesinlikle bunları deneyin!

Uzmanlar, diyetisyenler sürekli uyarıyorlar ‘’Ekmek yemeyin! ekmek yemeği bırakın’’ diye. Bize bu çağrıda bulunmalarının sebebi ne? Aslında ekmek yememek için belli başlı temel sebepler var.

Ekmek derken tüm ekmek gruplarını kast etsek de önceliği beyaz ekmeğe vereceğiz.

Özellikle beyaz ekmeğin yararından çok zararı var maalesef. Tam tahıllı ekmekler, beyaz ekmeğe göre nispeten daha sağlıklı gibi. İçeriğinde lif oranı ile bağırsak sağlığı açısından faydaları var.

Yine de tahıllı ekmekler de dahil olmak üzere ekmeği bırakmalıyız. Bunun nedenlerinden biriyse tabii ki kilo problemi. Obeziteye kadar giden sağlık problemlerinin en temel nedeni. Beyaz ekmeği tamamen bırakmalı, yine de yiyeceksek tahıllı ekmeği az miktarda tüketmeliyiz.

Ekmek tükettiğimizde vücudumuzda olacakları sıralayalım:

1- Ekmek, kan şekerini ani ve hızlı bir oranda yükseltip aynı şekilde düşürmektedir. Bu da şeker hastalığına yakalanmamıza neden olur.

2- Bağırsakta uzun süre kalarak özellikle kolon kanserine sebep olabilir.

3- Sindirimimiz yavaşlatır. Bu da hızla kilo almamıza neden olur.

4- Fazladan karbonhidrat almış oluruz, yediğimiz diğer yiyecekler vücudumuzda yağ olarak depolanır.

5- Faydalı diğer besinlerin tüketimi azalır.

6- Midemizin genişlemesine neden olur.

7- Beyaz ekmek beynimizdeki hormonlara etki ederek bağımlılık yapar. (Evet, ekmek bağımlısı olabiliriz.)

Görüldüğü gibi ekmeğin yararından çok zararı var bizlere. Hele bir de kilo problemimiz varsa – hafif kilo problemi olanlar bile bu gruba dahil- tahıllı ekmek dahi olsa ekmek tüketmemeliyiz. Ekmek yemezsek enerjimizi nereden alacağız? demeyin. Enerji ihtiyacımızı zaten günlük yediğimiz besinlerden fazlasıyla alıyoruz.


-------- Sponsorlu --------

Ekmek tüketmediğimizde olacaklar ise:

1- Ekmek yemediğimizde fazla kilolarımızdan rahatlıkla kurtulacağız.

2- Ekmeğin zararlarından kendimizi koruyacağız.

3- Şeker hastalığına yakalanma riskimiz azalacak.

4- Daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olacağız.

Haydi o zaman ekmeği nasıl bırakacağımıza bakalım:

1- Öncelikle şunu bir kabul edelim: Ekmeği öyle şıp diye bırakamayız. Kimileri için senelerin alışkanlığı, kimileri ekmek yemeden doymadığını söylüyor. Şöyle başlayalım o halde. Günde veya öğünde ne kadar ekmek yiyorsak, bu yazıdan sonra hemen yarıya indirin!

2- Ekmeğin miktarını yemek esnasında değil, yemeğe başlamadan önce belirleyin. Minik bir parça alın ve bütün yemek bitene kadar sadece onu yiyin. Minik minik lokmalar ile yemeğin sonuna kadar o ekmeği yiyin.

3- Bu şekilde her öğünde ekmek miktarını biraz daha azaltın.

4- Ekmekte bir bağımlılık olduğu için, bunu bırakabileceğinize inanın, kendinize güvenin.

5- Ailenize, arkadaşlarınıza, yakınlarınıza ekmeğin zararlarını anlatın. Hatta toplu halde ekmeği bırakın.

6- Yemeklerde bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin. Brokoli, brüksel lahanası, havuç, patlıcan gibi lif kaynağı zengin olan sebzeler tüketin.

7- En önemli noktalardan birisi de bol bol su içmek. Nereye giderseniz gidin, mutlaka yanınızda bir şişe suyunuz bulunsun. Su içmek için illa susamayı beklemeyin, aklınıza gelen her vakit su için.

8- Suyunuza limon damlatabilirsiniz. Böylece hem erkenden acıkmayı önlemiş olursunuz, hem de vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına vesile olursunuz.

Ekmeği bırakmakta, diğer zararlı alışkanlıklarımızı bırakmak gibi tamamen bizde biten bir iş. Ekmeğin zararları ve biz de bırakacakları tahribatlar ortada. Haydi o zaman, bırakalım şu ekmeği.


-------- Sponsorlu --------