Kimyasal Kullanmadan Lavabo Temizliği

Kızartma yağını veya artıkları lavabo deliğine dökmek, bunların sertleşmesiyle suyun akışını sağlayan deliğin tıkanmasına sebep olur. Bu tip maddeleri ayrı kaplara veya poşetlere koyup çöpe atın.

Evde en sinir bozucu durumlardan birisi mutfak veya banyodaki deliklerin tıkanmasıdır. Bu çok yaygın durum hem istenmeyen kokulara neden olur, hem de temizlemesi çok zordur. Son dönemlerde piyasada etkili ve hızlı bir şekilde bu delikleri açabilecek bir sürü ürün var. Fakat iş dünyayı ve çevreyi korumaya gelince, bu ürünler kesinlikle önerilmiyor. İçindeki kimyasallar ve zehirli maddeler sadece çevreyi değil, bu ürünü kullanan insanı da etkileyebiliyor.

Eğer tıkanmış delikleri açmak için kimyasalların en iyi seçenek olmadığını biliyorsanız, daha sağlıklı ve etkili alternatifleri deneyin. Bugünkü yazımızda tıkanmış delikleri açmak ve temizlemek için istediğiniz zaman kullanabileceğiniz doğal ipuçlarını paylaşacağız.
Tıkanmış Delikleri Temizlemek için Beyaz Şarap Sirkesi, Karbonat ve Tuz

Lavabo ve küvet deliklerini düzenli olarak temizlemek muhtemel bir tıkanıklıktan sizi kurtaracaktır. 1 bardak karbonat, 1 bardak tuz ve 1 bardak beyaz şarap sirkesi karışımı ile bu delikleri temizleyip kokulardan doğal bir yöntemle hemen kurtulabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

Düzenli olarak lavabolarınızı ve delikleri temiz tutmak tıkanma ihtimalini azaltır.

Nasıl Yapılır?
Önce lavabonun bütün sudan arınmış olduğuna emin olun, ardından malzemeleri aşağıdaki sırayla deliğe boşaltın:

• 1 bardak karbonat
• 1 bardak tuz
• 1 bardak beyaz şarap sirkesi, tercihen sıcak
• Kaynar suyu boşaltmadan önce 10 dakika bekleyin.

Bu lavabonuzun deliğinde kalan yağ ve kir artıklarını temizlemek için mükemmel bir çözümdür.

Tıkanmış Deliklerden Kurtulmak için Tuz, Sirke ve Boraks
Bu yöntem ise kir, pas, yemek artıkları ve diğer kalıntıları temizlemek için başka basit bir uygulamadır.

Nasıl Yapılır?
1/4 bardak tuzu 1/2 bardak sirke ve 1/4 bardak boraks ile karıştırın. Bu karışımı tıkanmış deliğe dökün, ardından da üzerine kaynar su dökün. Hatta daha iyi bir sonuç almak için bu uygulamadan sonra bir demlik dolusu bol tuzlu kaynar suyu da deliğe boşaltabilirsiniz.
Tıkanmış Delikleri Karbonat, Tuz ve Limon Suyuyla Temizleyin

Karbonat, tuz ve limon suyundan oluşan bu doğal karışım tıkanmış deliklerin düşmanı olacak ve kokuları da kesinlikle yok edecek!
Nasıl Yapılır?
Aynı oranda karbonat ve tuzu karıştırın. Bunu tıkanmış deliğe dökün ve ardından bol miktarda limon suyunu boşaltın. Son olarak, bolca kaynar su dökün.


-------- Sponsorlu --------