Dişeti Kanaması ve Sallanan Dişlere Doğal Tedaviler

Diş eti kanaması ve dişlerin sallanması en sık yaşanan iki ağız sorunudur. Kaynakları farklı olsa da, genelde oluşma nedenleri hijyene yeterince önem verilmemesidir ve diş eti iltihabına neden olabilirler. Bu yüzden, sizinle diş eti kanaması ve sallanan dişler için uygulayabileceğiniz bazı doğal tedaviler paylaşacağız.

Tabii ki, bu öneriler ve tedaviler çok ciddi ve ileri olmayan durumlarda işe yarayacaktır. Eğer sorununuz ciddiyse, probleminizin tam olarak bulunması ve en iyi şekilde tedavi edilmesi için mutlaka bir diş hekimine gitmelisiniz.

Ilık Tuzlu Su
Kanayan diş etleri için en iyi tedavilerden birisi ılık tuzlu su ile gargara yapmaktır.  Bildiğiniz üzere tuzlu su karışımlarının (salin) antiseptik özelliği vardır ve bu durumda kullandığınızda diş etlerinizdeki kan dolaşımına da iyi gelecektir. Böylece şişip kanamalarını önleyebilirsiniz. Günde iki sefer, bir tutam tuz eklenmiş su ile gargara yapın.

Su ve Peroksit
Hem diş eti kanaması hem de sallanan dişler için uygulayabileceğiniz bir başka önerimiz de, su ve peroksit ile bir karışım hazırlamanız. Bu tarif için hidrojen peroksit (oksijenli su) kullanmalısınız. Ağzınızı bu karışım ile 30 saniye çalkalayın. Karışımı yutmamaya dikkat edin çünkü bu sağlığınız için zararlı olabilir. Haftada üç defa bu gargarayı uygulamanızı öneriyoruz.


-------- Sponsorlu --------

Diş Etlerinize Masaj Yapın ve Fırçalayın
Bu basit ve etkili tedavi aslında pek çok kişinin yapmayı unuttuğu bir şey, diş etlerinizi de fırçalayın ve masaj yapın. Bu sayede şişmelerini önlersiniz ve dişlerinizi de rahatlatırsınız. Eczanelerde ve mağazalarda dişetine masaj yapmaya uygun diş fırçaları satılmaktadır. Bunu her gün, her dişinizi fırçaladığınızda yapmalısınız.

Karbonat
Karbonat diş etlerinizin kanamasını ve iltihaplanmasını önlemek için çok etkili doğal bir çözümdür. Az bir miktar su ve karbonatı karıştırıp parmağınız ile diş etlerinize sürün. Ardından dişlerinizi normal şekilde fırçalayıp gargara yapın.

Kekik
Kekik sallanan dişler için kullanılan popüler tedavilerden birisidir.Kekik dişlere iyi geldiği ve onları güçlendirdiğinden dolayı eğer sallanan bir dişiniz varsa size çok yardımcı olabilir. Su ve kekik kökünü karıştırarak gargara yapın.

Avokado
Sallanan dişler için bir başka doğal tedavi de avokado yaprağını diş etlerine sürmektir. İsterseniz avokado yapraklarını çiğneyebilirsiniz de. Avokado dişlerinizi güçlendirerek diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca çürük ve diğer diş ve diş eti hastalıkları ile de savaşır.


-------- Sponsorlu --------