Daha Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Tarifler

Yaşınız kaç olursa olsun cansız, lekeli ya da mat bir cilde sahip olmak oldukça can sıkıcıdır. Eğer cildinize ışıltı kazandırmak için ipuçları arıyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin çünkü daha parlak bir cilde sahip olmak için kendi kendinize hazırlayıp uygulayabileceğiniz en iyi yöntemleri sizinle paylaşacağız.

Yıl Boyu Güzel Bir Cilde Sahip Olun
Doğal olarak, kadınlar yılda 365 gün boyunca porselen gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmak isterler – kırışıklardan, sivilcelerden, yaşlılık lekelerinden ve diğer bozukluklardan uzak, yaşlanmanın ve güneşin etkilerinin kendini göstermediği düzgün bir cilt arzu ederler. Böyle bir cilde kavuşmak için doğa ananın bize sunduğu tedavilerden yararlanarak kendi “ilk yardım kitimizi” oluşturabilir, cildimizdeki, özellikle de yüzümüzdeki, lekelerden kurtulabiliriz.

Cilt lekelerinin pek çok farklı nedeni olabilir ama genellikle ultraviyole ışınlara fazla maruz kalmaktan ve yeterli neme sahip olmamaktan kaynaklanırlar. Bunun dışında, adet dönemlerinde ya da hamilelik sırasında oluşabilecek hormonal değişiklikler yüzünden de ortaya çıkabilirler. Ya da yaşlanmanın etkisiyle oluşurlar.

Daha Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Çareler
Limon suyu: limon suyu cilde parlaklık kazandırmak için doğal ve oldukça etkili bir yöntemdir. Limon, içerdiği bol miktarda C vitaminiyle bilinir ve C vitamini cildin melanin salgısını düzenlemekte birebirdir. Cilde doğal rengini veren melanindir. Ayrıca, limon suyunda bulunan sitrik asit, hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Bu süper besinden bir dilim kesin ve doğrudan yüzünüze ya da vücudunuzun iyileştirmek istediğiniz başka bir noktasına sürün. Ayrıca, bir parça pamuğu limon suyuyla ıslatarak bunu cildinize uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta bu tedaviyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmamaktır. Limonlu cildinize değecek güneş ışınları daha fazla lekenin oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle, uygulamak için evde olduğunuz bir zamanı seçin.

Soğan: Daha doğrusu sülfür ve C vitamini içeren soğan sütünden bahsediyoruz. Soğan sütü yıl boyu sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacak harika bir üründür. Soğan sütü istenmeyen sivilce izlerini, lekeleri ve kırışıkları gidermek için yalnızca harici olarak uygulanmalıdır. Aynı zamanda saç köklerini arttırmaya, yaraları temizlemeye ve kepekten kurtulmaya da yardım edebilir. Bir adet kırmızı soğanı mutfak robotunda püre haline getirin ve bir parça pamuğu ortaya çıkan süte batırın. Bu sütü doğrudan kırışıklıkların ya da lekelerin üzerine uygulayın. 10 dakika boyunca bekleyin ve soğuk suyla durulayın. Eğer uyguladığınız bölge tahriş olmuşsa yanma hissi duyabilirsiniz, bu durumda soğan sütünü cildinizden hemen çıkartın.


-------- Sponsorlu --------

Sirke: Ev tedavileri listemizin en tepesindeki ürünlerden birisi hem sağlık hem de güzellik üzerindeki yararları nedeniyle elma sirkesidir. Elma sirkesindeki asit, gözenekli görünümün azalmasını sağlayarak daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eder. Uygulamak için, bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve lekelerin üzerine sürün. 20 dakika boyunca bekleyin ve soğuk suyla durulayın.

Süt: Büyük ihtimalle Kleopatra’yı biliyorsunuzdur, güzelliği için mayalanmış ya da ekşimiş süt kullanan Antik Mısır kraliçesi. Sütteki laktik asitte banyo yapmak ölü hücrelerden kurtulmaya yardım ederek daha temiz ve yumuşak cildi ortaya çıkarır. Laktik asit aynı zamanda parlaklık kazandırıcı özelliğe sahiptir; bu nedenle düzenli kullanıldığında lekelerin azalmasına ve cildin daha sağlıklı bir renk kazanmasına yardım eder. Ilık süte batırdığınız bir pamuğu kullanarak, kendi “yüz maskenizi” yapın. Gece boyunca yüzünüzde bıraktıktan sonra sabah temizleyin.

Yoğurt: Yoğurt sütten yapıldığı için çok benzer özellikler taşır ancak aynı zamanda cildi dezenfekte etmek, gözeneklerin görünümünü azaltmak, ciltteki hücrelerin iyileşmesini ve yenilenmesini sağlamak ve cildin doğal nemini muhafaza etmek için de kullanılabilir. Ayrıca, kültive edilmiş süt, bakteriyel cilt enfeksiyonlarına karşı bariyer oluşturur. Yoğurdu, cildinizi parlaklaştırmak için maske olarak kullanabilirsiniz. Öncelikle, cildinizi su ve tahriş etmeyen bir sabunla yıkayın. Parmaklarınız ya da küçük bir fırça yardımıyla bol miktarda yoğurdu cildinize sürün ve ılık suyla durulamadan önce 20 dakika bekletin.

Salatalık: Genellikle, cilt bakımı sırasında gözlerin üzerine dilimlenmiş salatalık koyulur çünkü salatalığın içerdiği yüksek oranda nem yorgun göz kapaklarını dinlendirmeye ve rahatlatmaya yarar. Salatalık, aynı zamanda E vitamini ve doğal yağlar yönünden de zengindir. Bu da onu cildi parlaklaştırmak için kullanabileceğimiz ürünlerden birisi yapar. Salatalık cildinize güzellik ve ışıltı katacaktır. Ayrıca, salatalık cildinizi yumuşatır ve lekelerle kırışıklıkları yok eder. Tek yapmanız gereken bir adet salatalığı soymak, çekirdeklerini çıkarmak ve macun kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirmektir. Bu macunu 20 dakika boyunca cildinizde bekletip durulayın. Sonuçları neredeyse anında göreceksiniz.

Aloe vera: Cilt bakımının vazgeçilmez malzemelerinden birisi de aloe veradır. Nefretiti ve Kleopatra’nın ciltlerinin güzelliği için süte ek olarak kullandığı bir başka şey de aloe veraydı. Aloe bitkisinden elde edilen jel, cildi besler, parlatır ve nemlendirir. Bitkiden bir parça kesin ve dikkatlice jeli çıkarın. Cildinizin sorunlu bölgelerine doğrudan uygulayın ve bir saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Domates: Domates suyu A ve C vitaminleri, proteinler ve likopen gibi cildimize yararlı pek çok besleyici madde barındırmaktadır. Bunlar, serbest radikal denen oluşumları azaltırlar. Bir yemek kaşığı limon suyunu bir yemek kaşığı domates suyuyla karıştırın ve bir parça pamukla yüzünüze uygulayın.
Kaynak: Sağlığa Bir Adım Dergisi


-------- Sponsorlu --------