Çiğ Tüketilmesi Gereken 8 Sebze!

Sebzelerin pişirilerek tüketilmesi her ne kadar alışık olunan ve sağlıklı olduğu düşünülen bir yöntem olsa da, bazı sebzelerin pişirilmesi özellikle tavsiye edilmiyor. Peki bu sebzeler hangileri?

İşte çiğ tüketilmesi gereken 8 sebze:

1. Roka: İtalya’da çiğ roka genellikle pişmiş pizzaya ilave edilir ve kıyılmış roka genellikle makarnaya eklenir.

2. Çin Lahanası: Şekli marula benzeyen bir lahana türü olan Çin Lahanası, Birleşik Krallık Hastalık Kontrolü Merkezince belirlenmiş “41 güç deposu sebze ve meyve” arasından besin değeri bakımından ikinci sırada gösterilmektedir.

3. Brokoli: Kuvvetli anti kanserojen özelliğinin yanı sıra brokoli, C Vitamini açısından yüksektir. Yarım kase porsiyon brokoli 52 mg C vitamini sağlar.

4. Brüksel Lahanası: Brüksel Lahanası anti kanserojen özelliği taşımasının yanı sıra yüksek oranlarda folik asit ve B6 vitamini gibi C, K ve B vitaminlerini de bünyesinde barındırır. Çoğunlukla pişirilen bu sebze aslında çiğ olarak da çok lezzetlidir.

5. Lahana: Kanserle mücadele etme özelliğinin yanı sıra lahana, muazzam bir C ve K vitamini kaynağıdır.


-------- Sponsorlu --------

6. Karnabahar: Yağ ve karbonhidrat bakımından düşük, folik asit, lif ve C vitamini açısından zengin bir sebzedir. Besleyici değeri çok yüksek olan karnabahar, diğer tüm Turpgiller ailesinin üyelerinde olduğu gibi kanserle mücadele eden maddeler içermektedir.

7. Kara Lahana: Kara Lahana, yeni moda olmuş bir sebze gibi görünse de eski çağlarda Avrupa’da en yaygın olarak tüketilen sebzelerden biri olmuştur. Kanserle mücadele etme özelliğinin yanı sıra, kara lahanada yüksek oranda C ve K vitaminleri, kalsiyum bulunmaktadır. Lezzetli ve basit bir çiğ kara lahana salatası için lahanayı doğrayın, içine zeytinyağı, limon ve kara biber ekleyebilirsiniz.

8. Su Teresi: Su teresi insanların eski çağlardan beri tükettiği yapraklı bir sebzedir. Su teresi, anti-kanserojen özelliğine sahip olmasının yanı sıra kalsiyum, folik asit, iyot, demir, magnezyum ve A, B6, C ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Ayrıca idrar ve balgam söktürmede etkili olup sindirime de yardım eder. Su teresini çiğ olarak tüketmek çok basit: Sadece en sevdiğiniz sandviçinize ekleyin.

KAYNAK: gidagundemi.com


-------- Sponsorlu --------