Bu Doğal Yiyeceklerle Kemiklerinizi Güçlendirin!

Eğer, kalsiyum yiyeceklerden yeterli ölçüde alınmaz ise, stokları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Stokları kullanmak demek, kemik erimesi veya Osteoporoz demektir.

Kemikleri Güçlendiren Besinler
Kalsiyum-Magnezyum: Kalsiyum içeren yiyecekler denilince ilk akla gelen süt ve süt ürünleridir. Her gün 2 su bardağı süt içmek yeterlidir. Fazlası kolesterolünüzü de olumsuz yönde etkiler. Yoğurt tercih edilir.

Maden suyu da, sütten daha fazla kalsiyum içerir. Her gün bir şişe maden suyu kalsiyum ihtiyacımızı karşılamak için çok faydalı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından da zengindir. Beslenmenize bu sebzeleri katmanız için pek çok sebep vardır. Magnezyumdan da zengindirler. Magnezyum, kalsiyumun sinir sistemi üzerindeki etkisini dengeler. Badem, ceviz iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ama tüketimi abartılmamalıdır.


-------- Sponsorlu --------

D Vitamini : D vitamini kalsiyumun vücuda emilimini kolaylaştırır. Aynı zamanda eklem sağlığı için de önemlidir. En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Deniz ürünlerinde de önemli derecede bulunur.

Omega 3 : Balık, ceviz, keten tohumu, avakado, semizotu, kıvırcık, marul da bulunur. Eklem iltihaplanmasını azaltır. Menüsküs zarının yenilenmesinde de etkindir. Hayatınızdan balığı eksik etmeyin.

C Vitamini : Kemik erimesi veya osteoporozdan kaynaklanan kemik kayıplarını ve yaşlanmaya bağlı kıkırdak yetersizliğinin tedavisinde C vitamini çok etkilidir. Genç bir kıkırdak için C vitamini gereklidir.


-------- Sponsorlu --------