Boş Yere Cennet Hurması Dememişler..

Bazı ülkeler vatandaşlarına özellikle tüketmelerini tavsiye ediyor

Trabzon Hurması (Cennet Hurması) Nerede Yetişir?

Anavatanı Çin ve Japonya olan cennet hurması bizde yaygın olarak Trabzon hurması olarak bilinir. Bununla birlikte Akdeniz hurması ismiyle anılan yerlerde mevcuttur.

Ülkemizde Karadeniz’de yaygın şekilde üretimi bulunmakla birlikte Adana ve Hatay illerimizde de yetişmektedir. Bununla birlikte ülkemizde yeterince değeri bilinmeyen üretimi ve tüketimi yapılmayan bir meyvedir.

Gövdesi levha halinde çatlak görünümlüdür. Yaprakları elips şeklinde yuvarlak, yaprakların üst kısmı parlak koyu yeşil ve tüysüz iken alt kısımları tüylüdür.

Trabzon hurması tam bir kış meyvesidir. Kış soğuklarının sebep olduğu hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gereken faydalı bir meyvedir.

Bünyesinde A, C, B1, B2, B3 vitaminleri ile protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, selüloz, demir, sodyum, potasyum, magnezyum ve tanen ihtiva eder. Özellikle A vitamini açısından zengin bir besindir.

Tam bir kış meyvesi olan cennet hurması son zamanlarda İsrail’in üretimine ağırlık verdiği bir meyve olduğunu belirtmek isteriz. Kendi vatandaşlarına özellikle tüketmelerini önerdikleri cennet hurması -18 C dereceye kadar dayanabilme özelliğine sahip bir bitkidir.

Cennet Hurması-Trabzon Hurması Faydaları

Cennet hurması tam bir mide dostudur. Gastrit sorunu olanların muhakkak tüketmesi gerekir. Mideye kuvvet verir.


-------- Sponsorlu --------

Bağışıklık sistemini güçlendirerek kışın sebep olabileceği soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı kendinizi korumaya almış olursunuz. Vücudun savunma mekanizmasını bozan metaboliklere karşı koruyucudur.

Yüksek antioksidan oluşu sadece bağışıklık sistemi için değil göz sağlığı için de faydalıdır. Özellikle yaşlılığa bağlı oluşan göz hastalıklarına karşı koruma sağlar. Cennet hurması içeriğindeki bakır, potasyum gibi mineraller kırmızı kan hücresi üretimi sağlar.

Kolesterolü ve tansiyonu düşürme özelliği vardır. Kansızlığın giderilmesinde ve tedavi edilmesinde etkilidir. Düzenli kullanımı ishali giderir. Bağırsak iltihaplanmalarını tedavi edicidir.

Trabzon hurması kabızlık gidericidir. Kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. İştahı açar. 100 gram cennet hurmasında 3,6 oranında diyet lifi içerir. Bu zengin lif içeriği ile diyetlerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Cennet Hurması Nasıl Kullanılır?

Trabzon hurması taze ve kurutularak tüketilebileceği gibi; yapraklarını kaynatarak saç ve yüz bakımında kullanabilirsiniz. Saçlara canlılık verir, cildi güzelleştirir. Yine bu suyu temizlik işlerinizde de kullanabilirsiniz.

Cennet hurmasının kurutulmuşundan günde 1 veya 2 adet tüketmek vücudun gereksinim duyduğu karbonhidrat ihtiyacının büyük bir bölümü karşılar.


-------- Sponsorlu --------