Ağrı Kesicileri Kullanmayın – İşte Siyatik Hastalarının Uygulayabileceği 8 Doğal Ağrı Giderici Yöntem

Siyatik hastalığı, insan hayatını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır.

Hemen hemen herkes hayatının belli bir bölümünde bel ağrısı ve siyatikle karşılaşıyor. Ancak bilim adamları siyatik hastalığının kesin nedenini bulamıyorlar.

Siyatik sinirleri hasarlı olanlar, bel ve bacak bölgesinde aşırı ağrı hissederler.

Ağrı gelip geçici olsa da bazen uzun sürebiliyor.  Ancak ağrıyı dindirmek mümkün.

İşte ağrıyı dindirmek için uygulanabilecek sekiz doğal yöntem:

1- Akupunktur

Çin’de yapılan araştırmalar, akupunkturun siyatik hastalığı üzerinde Batı’da uygulanan tedavilere göre daha etkili olduğunu savunuyor.

Çin’deki bir gazetede yayınlanan araştırma sonuçlarında, tedavi uygulanan hastaların %56’sının akupunktur ile siyatik hastalığının belirtilerinden tamamen kurtulduğu belirtiliyor.  Yine %35’lik kısım ağrının hissedilebilir derecede azaldığını ve bunun en az 12 seansla gerçekleştiğini söyledi.

2- Buz

Birçok kişi soğuğun siyatik hastalığının belirtilerini yok ettiğini söylemekte. Hastalığa sahip kişilerin bazıları havlunun içerisine buz sararak ağrıyan bölgeye uyguluyorlar.

Arası buz dolu olan havluyu her üç saatte bir 20 dakika boyunca ağrıyan bölgeye uygulayın. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

3- Sarı Kantaron

Birçok bitki ve yağı, siyatiğin ağrısını ve iltihabını geçirebiliyor. Sarı kantaron yağı ise iltihap giderici olması özelliğiyle bilindiğinden; yağı günde iki veya üç kez ağrıyan bölgeye uygulayın. Ağrının hafiflediğini göreceksiniz.


-------- Sponsorlu --------

4- Kayropraktik

Siyatik hastaları, ağrılarından kurtulmak için kayropraktiğe (elle tedavi yöntemine) başvuruyorlar.

Manipülatif ve Fizyolojik Terapötikler Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, hem kayropratiği tercih eden hem de bıçak altına yatan hastaların, acılarının aynı oranda azaldığını belirten açıklamalar yer aldı.

5- Spor

Siyatik ağrısı çekenler için hareket etmek tam anlamıyla bir işkenceye dönüşse de, iyileşme sürecini hızlandırmak için spor yapmak gerekiyor.

Diğer bütün fiziksel rahatsızlıklarda olduğu gibi hareket ederek kan dolaşımını dengelemek ve bu vesileyle iltihabı önlemek şart.

Aşırı oranda spor yapmanıza da gerek yok. 20 dakikalık yürüyüş yeterli. Yüzmek de yine iyi bir alternatif.

6- Uyku

Yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Böylelikle kaslarınız rahatlar ve sinirleriniz güçlenir. Sert yataklarda uyumayı tercih edin. Yatağınız, sırtınızı dik tutacak şekilde olmalı.

7- Yoga

Yoganın kasları güçlendirdiği, kan akışını hızlandırdığı ve vücuda esneklik kattığı biliniyor.

Yoganın siyatik ağrılarına iyi geldiğini destekleyen bilimsel bir çalışma olmasa da birçok hasta yoganın etkili olduğunu söylüyor.

8- Fizyoterapi

Ağrı kesiciler, siyatik hastalığını önleyebiliyorlar. Ancak kimyasalları vücudunuza sokmadan önce bu doğal yöntemleri denemeniz önerilir.


-------- Sponsorlu --------