Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

Peynir altı suyu elde etmek için öncelikle peynir yapmak için sütü mayalamak gerekmektedir. Normal çiğ sütü bunun için kullanabileceğiniz gibi marketlerde satılan pastörize sütten de peynir suyu elde edilebilmektedir. Kefir de peynir altı suyu elde etmek için çok ama çok yarayışlı bir süt ürünüdür. Kefirin Faydaları hakkında sizlere daha önce makale yazmıştık. Kefir normal sütün içine katılmak suretiyle mayalanmak için kullanılıyor ve gerçekten de herkesin tüketmesini tavsiye edeceğim bir şifa kaynağı besindir.


-------- Sponsorlu --------

Süt kesilip peynir oluşmaya başladığında sütün plazma kısmı da peynir altı suyu olarak peynirden ayrılmaya başlar. Zaten renk farkından peynir ile peynir altı suyunu kolayca ayırt edebilirsiniz. Peynir Altı suyu yaz aylarında 3 gün, kışın ise 5 güne kadar buzdolabında muhafaza edilerek tüketilebilir.

Peynir altı suyunu peynirden ayırmak için mayalanmış olan peyniri tülbetten geçirerek süzmenizi tavsiye ediyorum. Ağzını da daha sonra bir havlu ya da tülbentle kapatarak lastik ile bir miktar sıkınız. Bu şekilde hava almadan saklanan peynir altı suyu daha uzun müddet bozulmadan dayanabilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Yorumlar Kapalı