Kahvenin Yanında Çikolata Yemenin Faydasını Bir Bilseniz

Kahvenin yanına çikolata çok yakışıyor. Hem lezzetli, hem de faydalı!

Eğer ailenizde şeker hastası varsa, siz de risk altında olabilirsiniz. Diyabet ihtimalini azaltmak için, bilim insanları bazı çalışmalara imza attı. Çalışmaya göre Tip 2 şeker hastalığının oluşmasını azaltmanın yolu, kahve ve çikolatadan geçiyor. İşte o çalışmayla ilgili bilgiler…

Bilim insanları, şeker hastalığı riski taşıyanlar vrya diyabet hastası olanlar için iki yeni çalışmaya imza attı. Özellikle Tip 2 diyabetin gelişme riskini azaltan kahve ve çikolata bu bilimsel araştırmanın içinde önemli bir rol oynadı.

Yapılan bilimsel çalışmada kahve, kan şekeri seviyesini düşürdü. Bilim insanları yaptıkları yeni çalışmada, kahvede daha önce test edilmemiş bir bileşiğin, laboratuvar fareleri üzerinde denenerek, hücre işlevini ve insülin hassasiyetini arttırdığını ortaya koydu. Araştırmacılar, Tip 2 diyabeti riski taşıyan fareleri üç gruba ayırdı. Gruplardan ikisi, kahvede bulunan farklı bileşenlerle beslendi. Yapılan bu deneyde kahvenin kan şekeri seviyesini düşürdüğü görüldü. 10 hafta sonrasında, kahve ile beslenen her iki fare grubunda kan şekeri seviyesinin düştüğü gözlemlendi.


-------- Sponsorlu --------

Kakaonun Etkisi

Diyabet rahatsızlığı olan bir kişinin vücudu yeterli seviyede insülini karşılayamazken kan şekeri değerleri de yeterli oranda değildir. Bunun sebepleri arasında, temel olarak insülin üretmekle görevli pankreastaki beta hücrelerinin yetersizliği yatmaktadır.

Pankreastaki bu beta hücrelerin kakaoda bulunan bileşikler sayesinde daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir. Kakao bileşiklerinin beta hücrelerinin çalışmasını ve artan kan şekerini düzenlemesi için doğru şekilde insülin salgılamayı arttırdığı görülmüştür.

Bu iki önemli çalışmanın sonuçlarıyla gününüze başlamanız, kan şekerinizi kontrol altında tutmak için etkili olacaktır. Kan şekeri seviyenizi normal değerlerde tutmanın ve şeker hastalığını önlemenin diğer yolları ise;

-Uykusuz kalmayın, yeterince uyuyun ve uykunuzu alın.
-Tarçın kullanmayı ihmal etmeyin.Toz veya kabuk tarçını hayatınızda bulundurun.
-Lif oranı yüksek gıdalar tüketmeye özen gösterin.


-------- Sponsorlu --------