Güzelliğin Sırrı Zeytinde mi?

Türkiye’deki fiyatları cep yaksa da zeytin ve zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Diyetisyen Pınar Enç’e göre, Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınların sağlıklı, pırıl pırıl saçlara ve pürüzsüz cilde sahip olmasında zeytinin önemli rolü var.

Zeytinin vücuda sağlık ve güzellik getirdiğini belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Akdeniz bölgesinde yaşayan bayanlar hem daha uzun yaşıyor hem de sağlıklı pırıl pırıl saçlara sahip oluyorlar. Bunların sırlarından biri de zeytin ve zeytinyağı” dedi.

Zeytinin içeriğinde birçok vitamin bulunduğunu kaydeden Enç, şöyle konuştu:
“Başta E vitamini, A, D ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda kalsiyum kaybını da engellemektedir. Çocukların beyin gelişiminde etkili olan bu hücreleri yeniler, besin doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp-Damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Antioksidandır ve kabızlığı önler.
 
“SAÇLARA PARLAKLIK VERİR, CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR”


-------- Sponsorlu --------

Zeytinyağının içinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşenler vardır. Bu da bizim daha sağlıklı yaşamamızı, daha dinç ve dinamik olmamızı, daha genç görünmemizi sağlar. Zeytin yağının bir başka yasam koruyucu etkisi de LDL nin (kötü kolesterol) oksidasyonunu azaltmasıdır. Böylece kalp krizi ve felci önlemiş olur.

Zeytinyağı da cilde ve saça faydalıdır. Saça sürüldüğü zaman kepeği engeller ve dökülmeyi önler. Ayrıca saça da parlaklık verir. Kuru cildi canlandırdığı gibi kırışıkların azaltılmasında da etkilidir. Cilde pürüzsüz bir güzellik katar.”


-------- Sponsorlu --------