Ceviz ağacının dibinde neden oturulmaz?

Zaman zaman insan beynine benzetilen şekli ile zaman zamanda faydaları ile karşımıza çıkan ceviz bizler için vazgeçilmez bir besin kaynağı.

Kabuklu kuruyemişler arasında besin değeri sebebiyle özel olan cevizin insan vücuduna olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. İçerdiği yağ asitleri ile kalp hastalıklarını, antioksidan özelliği ile Alzheimer gibi birçok hastalığı ve omega-3 yağ oranı yüksek olmasından dolayı davranış bozuklularının önlenmesinde, aynı zamanda da gerilemesinde büyük rol oynuyor.

Peki, cevizin insan vücuduna bu kadar yararı varken, halk arasında duyduğumuz ‘Ceviz ağacının dibinde oturmak adamı erken öldürür’ sözü nereden geliyor?

Öncelikle biraz ceviz ağacının yapısına bakmak gerekirse; ceviz ağacı en görkemli ağaçlardan biridir ve yapısı gereği meyvesini yaklaşık 5-10 mm et kalınlığı olan yeşil bir doku ile koruma altına alır.

Bu kabuk meyveyi böcek ve hayvan istilalarından korumak için geliştirilmiştir. Bu doku çatladığı zaman cevizin toplanma zamanı gelmiş demektir. Cevizin üstündeki bu kısım ayıklanır ve tat olarak çok kötü olduğu için tüketilmez. Bu doku bazı ilaçların yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Eğer çevrenizde daha önce ceviz ağacı gördüyseniz, altında yetişen pek fazla ot ve benzeri bitki olmadığını da görmüşünüzdür. Bunun sebebi ise ceviz ağacının salgıladığı sülfür gazıdır.

Sülfür gazı yapısı gereği havada bulunan diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin dibinde oturanda sersemlik ve uyuşukluk etkisi yapar.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmalarda, Dr. Ersin Yücel bazı bitkilerdeki zehirli maddenin insana sindirim, deri, solunum ve kan yolu ile bulaşabileceğini belirtiyor.

Bu sebeplerden dolayı ceviz ağaçlarının insan yoğunluğundan uzak olan yerlere dikilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu doğrultuda halk arasında dilden dile yayılan bu söz belki birazcık abartılmışta olsa ceviz ağacının altında oturmak bizler için gerçekten zararlı olabilir.

Her ne kadar gölgesi güzel olsa da sersemlik ve yorgunluk yaşamamak adına ceviz ağacının altına otururken dikkatli olmalıyız.


-------- Sponsorlu --------