Beyaz Leblebinin Bilinmeyen Faydaları

Sağlıklı kilo vermede en büyük yardımcı Beyaz Leblebi!

Midedeki asit fazlasını emen beyaz leblebi, yok denecek kadar az oranda yağ içerir.

Tokluk hissi verip açlığı bastırır.
Bu nedenle kilo vermede etkin rol oynar.

Ayrıca emzirme durumundaki annelerin anne sütünü artırmada çok etkilidir.

Nohut taze çerez olarak yenilebilir çerez olarak yenilecekse bu besin leblebidir. Çünkü beyaz leblebi nohuttan yapılmaktadır. Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır. Tokluk hissinin yanı sırı vücuttaki suyu emer. Bu sebeblerle diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır. Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır. Anne sütünü artırır.

Beyaz leblebi, içerdiği asitler yardımıyla mide sağlığını korur ve mide de asit seviyelerini sağlılı düzeyde tutmaya yardımcı olur.

Leblebi, günlük alınması gereken karbonhidratın % 10’unu içermektedir. Karbonhidrat, sindirimi yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Leblebi ise düşük oranda karbonhidrat içerdiği için, uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak olan ideal bir atıştırmalıktır.

Leblebi kalp Sağlığını Korur: Bu konuyla alakalı olarak yapılan bütün bilimsel çalışmalar leblebinin kalp sağlığını koruduğu yönündedir.

LEBLEBİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kalsiyum, magnezyum, fosfat, manganez, çinko gibi minerallerin yanı sıra K vitamini gibi vitaminler de içerir.

İyi bir protein kaynağıdır.

Vücut direncini arttırarak sizi zinde tutar.

Bel ağrılarına iyi gelmesi de faydaları arasındadır. Bel ağrıları gibi diş ağrıları için de fayda sağlar.

Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatır.

Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreğinde taş olan kişiler leblebi yiyebilir.

Hazımsızlığı giderici özelliği vardır.

Bu sayede bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.

Ses açmaya fayda sağlar.

Kan basıncını düşürür.

Enerji verir.

Sinir sistemine olumlu etkileri vardır.

DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir.


-------- Sponsorlu --------

LEBLEBİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Kemik yapısını korur. İçeriğindeki K vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfat gibi mineraller kemik yapısını ve gücünü korumaya yardım eder. Fosfat ve kalsiyum kemik yapısına önemli bir şekilde etki eder.

Kemik oluşumu için manganez gereklidir. Kolajen yapının oluşmasında ise demir ve çinko etki eder. Leblebi bu mineralleri bulundurması sebebiyle kemik sağlığına yarar sağlar.

Mideye iyi gelir. Eğer reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarınız varsa mutlaka sık sık tüketmenizi öneririz. Hem mide öz suyunuzu emer, hem de ağrısız bir mideye sahip olmanızı sağlar. Mide rahatsızlığı olan kişiler gönül rahatlığı ile tüketebilir.

Kansere karşı koruma sağlar. Selenyum birçok sebze ve meyvede bulunmayan fakat nohutta bulunan bir mineraldir. Leblebi de nohuttan elde edilir. Selenyum karaciğer enzimine katkı sağlar. Kansere neden olan bazı bileşikleri detoksize etmeye yardım eder. İltihaplanmayı engeller, tümörlerin büyümesini önler. Bu şekilde kanserli hücrelerin, tümörlerin çoğalarak vücuda yayılmasını engeller.

Zayıflamaya yardım eder. Bu yemişi yiyerek zayıflamanız da mümkündür. Tokluk hissi sağlayarak daha az yemek yemeye yardım eder. Bu özelliği ile zayıflamak için yarar sağlar. Bu kuruyemişi tüketerek abur cubur yemekten kurtulacak ve kolay bir şekilde zayıflayacaksınız. Özellikle yedikten sonra üzerine su içerseniz tamamen bir tokluk hissedeceksiniz.

Şeker hastalığına iyi gelir. Yapılan bir araştırmaya göre günlük leblebi tüketiminin vücuttaki insülin miktarını düşürdüğü görülmüştür. Kan şekeri seviyesi düşerek diyabet riski azalır.
Vücudun demir ihtiyacını karşılar. Vejeteryan olan kişiler, çocuklar, gençler ve kadınlar dışarıdan demir alımı için zorlanır. Demir, kırmızı kan hücrelerini ve bazı hormonları üretmeye yardım eder.

Bağışıklık sistemini korumaya yardım eder. İçeriğindeki vitamin ve mineral maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Cildi korur. İyi bir manganez kaynağıdır. İçeriğindeki manganez sayesinde cildi korur. Antioksidan özelliği sayesinde günlük mineralin %85’ini karşılar. Ciltte UV ışığına bağlı oluşan kızarıklıkları önlemeye yardım eder.


-------- Sponsorlu --------