Adeta Şifa Kaynağı Olan Ayrık Otunun Bilinmeyen 11 Faydası

Kumlu topraklarda Çayır ve meralar da Tarlalarda yol kenarlarında yetişen uzun ömürlü yabani bir bitkidir yere yayılarak büyür çok yıllıktır köylülerin kazıp atmakla da baş edemediği bir şifa kaynağıdır.

Memleketimizde 20 kadar türü yetişmektedir küçük başaklar halinde yeşil renkli çiçekleri Mayıs Temmuz ayları arasında açar bu çiçekleri tohumlarının dökülmesiyle ya da toprağa değen yerde gövdelerin yeniden kök atmasıyla çoğalır. İlaç olarak toprak altında sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır.

NE İŞE YARAR NE FAYDASI VARDIR?

1. Vücuda kuvvet verir kanı ve bedendeki toksik maddeleri temizler

2. Bol idrar söktürür idrar tutukluğuna idrar yolları iltihapları şifadır

3. Prostat büyümesini önler

4. Böbrek yetmezliğine ve sancılara çok fayda verir

5. Böbrek ve mesane taşlarının atılmasına yardımcı olur

6. Ateşli hastalıklarda kullanıldığı zaman hastaya rahatlık sağlar

7. Ayrık otu kökü kaynatılıp sade olarak veya limon sıkılarak içilirse yaz aylarındaki harareti ve susuzluğu giderir

8. Ayrık otu kökü tek başına veya kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse Kanı temizler

9. Sarılık için de çok faydalıdır. Hiçbir yan etkisi yoktur


-------- Sponsorlu --------

10. Ayrıca romatizma ağrılarına iyi gelir

11. Egzama ve cilt hastalıkları iyileştirilmesinde etkilidir

Ayrık Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş ayrık otu bitkisi suda kaynatılarak çay şeklinde hazırlanıp, tüketilir. Kök kısmı sağlık için en faydalı yeridir. Tat olarak acımtırak bir tada sahiptir. Bitki kaynatıldıktan sonra içerisine bal, limon ya da taze nane yaprakları eklenerek tadı daha hoş bir hale getirilebilir. Bitkinin içeriğinde vücut için zehir etkisi yaratabilecek her hangi bir madde bulunmamaktadır. Dolayısı ile de bilinçli ve dozunda kullanıldığında vücut için yan etkilerin oluşmasına neden olmaz.

1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş ayrık otu eklenerek karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan karışım ayrık otu suyudur. Ayrık otu suyu her gün düzenli olarak yemeklerden önce içilebilir.

Ayrık otu çayını hazırlamak için, 20 gr kadar ayrık otu 1 litre suyun içine eklenerek kaynatılır. Güzel bir tat elde etmek için kaynama aşamasında içine limon ilave edilebilir. Hazırlanan ayrık otu sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay bardağı olacak şekilde içilebilir.


-------- Sponsorlu --------