Yaban Mersini Kanseri Tedavi Edebilir mi?

Yaban mersini dünya çapında yaygınlaşmış, bunun yanı sıra sağlık ve güzellik için büyük önem taşıyan bir meyve olmuştur.

Yaban mersini Vaccinium ailesine ait bir meyvedir. Hem tadının güzelliği ile, hem besleyici olmasıyla popülerliği artan yaban mersini, kalorisi düşük meyveler sınıfındadır. Yapılan araştırmalara göre yaban mersininin inanılmaz faydaları bulunmaktadır.

Radyasyon tedavisi birçok kanser türü için en yaygın yöntemler arasında yer alıyor. Ancak bu tedavide, kanserli hücrelerin yanı sıra sağlıklı hücreler de yok oluyor.

Missouri Üniversitesi’nden Yujiang Fang liderliğindeki ekip, bu hasarı en aza indirmenin yollarını araştırıyor.

Uzmanlar, kırmızı şarap ve üzümün içerdiği resveratrol maddesinin, kanser hücrelerinin radyasyon tedavisine daha iyi yanıt vermesini sağladığını biliyordu.

Yaban mersini ise, resveratol maddesinin yanı sıra, koyu renk meyve sebzelerde bulunan ve antioksidan, antienflamatuar zengini “flavonoidler” içeriyor.

Klinik deneylerde rahim ağzı kanser hücre dizini kullanıldı. Uzmanlar, yaban mersini özünün, radyasyonun etkinliğini arttırdığını keşfetti.

Deneyde, radyoterapi sırasında kanser hücreleri yüzde 20 oranında azaldı. Yaban mersini özü alan hücrelerde kanser yüzde 25 oranında azaldı. Ancak en etkin sonuçla, hem radyasyon hem de yaban mersini özü alan grupta karşılaşıldı ve kanser hücrelerinin yüzde 70 oranında azaldığı görüldü.

Fang’a göre yaban mersini özünü bu kadar güçlü kılan unsur, yeni kanser hücrelerinin büyümesini azaltan bir mekanizmaya sahip olması.

Fang, konsantre hale getirilmiş yaban mersinin iki etkisi olduğunu belirtiyor: Birincisi, kanserli hücrelerin yok olmasını sağlaması, diğeri de bu hücrelerin çoğalmasını önlemesi.


-------- Sponsorlu --------

Araştırma ekibi şimdi, kanserle savaş potansiyeli taşıyan diğer sebze ve meyveleri mercek altına alıyor.

Yaban Mersininin Diğer Faydaları;

Yaban mersini kabızlığı önler. Sindirimi geliştirerek boşaltım sisteminin sorunsuz işlemesini sağlar.

Yaban mersini kanseri önler. Özellikle kolon ve karaciğer kanseri için mükemmel bir ilaç niteliğini taşıyan yaban mersini, kanser için son derece değerli bir meyve olduğu araştırmalar sonucu ispatlanmıştır.

Yaban mersini kalp hastalıklarına karşı etkilidir. Yüksek lif içerdiğinden dolayı kalp kaslarını güçlendirirken birçok kalp hastalıklarını da tedavi etmek için tüketilmelidir.

Yaban mersini cildi güzelleştirir. Bakım ürünlerinde sıkça kullanılmaya başlayan yaban mersini, güneş yanıklarına karşı da cildi korur.

Yaban mersini yaşlanmayı geciktirir. Aslında yaşlanma genetik bir faktördür ve belli bir çözümü yoktur. Ancak yaban mersini antioksidandır, C vitamini etkileyici derecede çoktur. Bundan dolayı yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar, katarakt, osteoporoz, saç dökülmesi, demans ve Alzheimer hastalığını önlemek için mutlaka yaban mersini tüketilmelidir.


-------- Sponsorlu --------