O renklere dikkat!

DİŞ MACUNU TÜPLERİNİN ALTINDAKİ RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?

Günde en az 3 defa dişlerimizi sağlıklı bir diş fırçası ile doğru bir şekilde fırçalamak gerektiğini tavsiye eden ağız ve diş sağlığı hekimleri, dişlere gereken özenin gösterilmemesi durumunda hem ağız hem de dişleri olumsuz etkileyen pek çok faktöre karşı dayanıksız kalacaklarını da belirtmekteler.

 

Birçoğunuz eminim fark etmişsinizdir, diş macunu tüplerinin arka kısmında tam dip bölgelerinde yer alan renkler bulunuyor. Peki bu renkler ne anlama geliyor? Anlatılanlara göre diş macunlarının dip kısımlarındaki kare renkler, macunun içeriğini, yani doğal veya kimyasallık derecesini belirten renklermiş. Ve renklerin anlamlarını şu şekilde kurgulamışlar…


-------- Sponsorlu İçerik --------

 

 1. Diş macunu tüplerinin arka dip kısımlarında 4 farklı renk yer almaktadır. Bu renkler; kırmızı, yeşil, mavi ve siyahtır. Genellikle diş macunundaki renklerin anlamları şu şekilde ifade edilir…
 2. Kırmızı renk doğal ve kimyasal malzeme karışımı olduğu düşünülür. (Ürünün%70’in üzerinde kısmı kimyasal mamül)
 3. Mavinin ise doğal ve tıbbi ürün karışımı olduğunu düşünülür.
 4. Yeşil ise tamamen doğal ürün olarak yorumlanır. (Ürün%100 doğal etken maddelerden mamül)
 5. Siyah ise tamamen kimyasaldır. (Ürün%100 kimyasal maddelerden mamül) Aynı durum diğer kozmetik ürünlerde de geçerlidir.
 6. Birçok kozmetik ürünün bir yerlerinde mutlaka renk kodu bulunur. Bu ve bunun gibi yalan haberlere internette dolaşırken denk gelebilirsiniz; Lakin tüm bunların hiçbir gerçekliği yoktur!
 7. Diş macunlarındaki renklerin anlamları özel bir şeyi ifade etmez. Sadece fabrikalarda paketleme ve kesme işlemleri esnasında önem taşırlar. Elektronik sensörlerin nerede durup, nerede paketleme yapacaklarını anlamaları için diş macunlarının dibinde bu renkler eklenmiştir. Sadece teknolojinin bir parçasıdır, karışımlarıyla ilgili bir bilgi vermezler.
 8. Peki gerçekten diş macunu ambalajının altındaki kare renk, macunun kimyasal derecesini mi belirtiyor?/ Tabi ki de hayır. Tüp ambalaj üreticileri sadece ambalaj üretimini gerçekleştiren firmalardır yani ambalaj içerisine konulacak ürünlerle hiçbir ilgisi yoktur. Bu sebepten iç ürünün kimyasal özelliklerini bilmesi ya da bu ürünle ilgili bilgi vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ambalaj üreticileri müşterileri tarafından yollanan grafik tasarımlarını belirtilen gramajdaki tüpler üzerine uygulayarak teslim eder.
 9. Gelelim konuya, mevzu olan kareciklerin tüplerin üzerinde bulunma sebeplerine… Tüp ambalajlar üretiminin başlangıcından sonuna gelene kadar otomasyon şeklinde üretim yapılarak hazırlanır. Bu sebepten üretim aşamasının bazı noktalarında otomasyon sistemlerinin algılayabileceği işaretlerden faydalanılması gerekir. Bahsi geçen karecikler tüp üzerine grafik baskı tasarımı uygulanması sırasında basılır. Bu aşamadan sonra tüpler kapakları takılması için kapaklama makinesine iletilir.
 10. Burada müşterilerin ürününe uygun olarak talep ettiği standart ya da snap on (açma yönü sürekli ön kısma gelen tik tak kapaklar) uygulanır. Snap on kapak uygulamalarında otomasyon sisteminde bulunan optik gözlerin tüp üzerine basılan bu karecikleri görmeleri sayesinde uygun pozisyonlamaları yapılarak kapak doğru yönünde takılır.
 11. Bu rengin amaçlarından bir diğeri, bu işaretleri photocell (fotosel) görerek ambalajın o işaretli kısımdan kesilmesini sağlamaktır. Yani bu sadece paketleme makinasının kırım/kesim yapmak için kulandığı fotosel işaretidir. Özellikle makinanın en hassas olduğu renge göre yapılır ki makinadan mamül geçerken makinanın optik gözleri şaşırmasın ürünü doğru yerden kesip katlayıp doldursun diye.
 12. Ve dikkat ettiyseniz genelde tüpün üstünde hakim olan ana renkle aynıdırlar. Mesela Forever Bright Toothgel. Dünyanın en kaliteli diş macunu seçilmiştir. Floroid; florür ve cam partekülleri içermez.%100 doğaldır. İsviçre’de 1999 senesinde yapılan araştırmalar sonucu dünyanın en kalitelisi seçilmiştir. Yenilmesinde yutulmasında sakınca görülmeyen tek diş macunudur. Komple ağız bakım ünitesidir. Yutulduğunda mide ekşimesini giderir. Diş eti çekilmelerini ciddi anlamda durdurur ve onarır. İçeriğinde propolis aloevera ve 28 değişik bitki özü vardır. Ama gelin görün ki, Forever Bright Toothgel ambalajı altında da siyah kare kutucuk görürsünüz.
 13. Yani sadede gelecek olursak; adam kimyasaldan macun üretecek, sonrada kendini ele vermek için siyah bant koyacak, sonra da müşterinin almasını bekleyecek. Bu mudur yani? Neyse, bu da işin doğrusu işte… Bilginize sunulur.


-------- Sponsorlu İçerik --------