Güzelliğin sırrı: Bal kabağı

Balkabağı kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisidir. Faydaları kesinlikle saymakla bitmez. içeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır.

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan  iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemi problemi yaşayan  kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.


-------- Sponsorlu İçerik --------

Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığında etkilidir. Bir su bardağı pişmiş balkabağında 11,7 mg, bir su bardağı pişmiş havuçta ise 6,6 mg Alfa karoten bulunmaktadır. Fitoterapi Uzmanı Ece Günay Akkuş demir, potasyum, kalsiyum, fosfor zengini olan balkabağının sihirli dünyasını anlatıyor;

Balkabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor zengini…

Balkabağında bulunan beta karoten sayesinde kalp hastalıklarında ve hiperlipidemi vakalarında kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Vücudu mikroplardan korur, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir.
Balkabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli minarelleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi ve kansızlığa karşı da önemli rol oynar.


-------- Sponsorlu İçerik --------

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkilidir. Balkabağının içeriğinde bulunan çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmesini önler.

Bal Kabağı Maskesi

Açık gözenekler, kış sonrasında sararmış ciltlere, eskiden sıkılmış sivilcelere yani hepsi birleşmiş leke yapmış 3 çü birarada olacak yani hem cildi sıkılaştıracak, hem lekelerle savaş hemde göz altındaki morluklara iyi gelen ve ilk defa açıkladığı müthiş bal kabağı maskesi.

Hazırlanışı

  • 1/4 su bardağı balkabağı suyu (blendırdan yada kuru meyve sıkacağından çıkartabilirsiniz)
  • Yarısını maskemiz için kullanacağız yarısınıda şurup olarak içeceğiz. Zayıflamak isteyenler bu balkabağı kokteylini içebilirler.
  • 1 yemek kaşığı maydanoz suyu(2-3 dal maydanoz kaynamış suda 5 dakika demleyin )
  • 1 çay kaşığı papatya suyu (maydanoz gibi demliyorsunuz)
  • Pirinç unu (iyi bir sıkılaştırıcı ve gerginlik verici)

Uygulama

  • Mama şekline gelene kadar karıştırın.
  • Bu bir maskedir. Ama maskeyi uygulamadan önce cildi temizlenmelidir.
  • Göz kapağına uygulamayın göz altı morluklarına uygulanabilir. Tüm vücuda da uygulayabilirsiniz.
  • Maskeyi uyguladıktan sonra kuruyana kadar bekleyin ılık suyla yıkayın.

Bu formül 2009-2010 Dermatologlar yarışmasında 2 milyon doğal tariften 50 tanesinin içinde bu bal kabağı maskesi de var.