Ev Yapımı Quark


-------- Sponsorlu --------

Quark krema kıvamında bir peynir ve süzme yoğurdunu andırıyor. Cheesecake’de, pastalarda, müslilerde, tatlılarda ve hamur işlerinde kullanılıyor. Almanya’da çok sık kullanılıyor ve her markete bulunur. Maalesef Türkiye’de hazır satılmıyor. Bu lezzetli peyniri evde nasıl yapabilirsiniz hemen anlatıyorum. Sonuca ulaşmak için 2 yol var. İkisinide denedim ve sizinle paylaşmak istiyorum. Az yağlı Quark istiyorsanız süt ve kefir light olması gerekiyor.

| 300 – 400 gram |

YAVAŞ YOLU

MALZEMELER:

1 l günlük süt (light)
½ l kefir (light)
HAZIRLANIŞI:

Sütü ve kefiri hava almayan bir tencereye alalım. 2 gün boyunca orta sıcaklık bir odada bekletelim. (Mesela pazartesi sabah hazırlarsanız çarşamba sabaha kadar bekletin). Sonra tencereyi 40-50 derecede sıcak tutalım. İsterseniz sürekli kaynar su ekleyerek ısıtalbilirsiniz veya 35 derecede ısıtılmış fırına koyabilirsiniz. İki yöntemi yaklaşık 2 saat uygulayalım. Sonra 2 saat soğumasını bekleyelim. Bir geniş kaseye süzgeç alalım ve onun içine ince bez veya tülbent serelim.


-------- Sponsorlu --------

Tenceredeki karışımı icine dökelim ve suyunu sıkalım. 1 – 2 saate kadar süzülmesini bekleyelim. Süzülen su çok sağlıklı ve ayran için veya ekmek yaparken kullanmanızı tavsiye ederim. Sonra Quarkı kullanabilirsiniz yaklaşık 400 gr. cıkacak. Topaklı olmaması için süzgeçten geçirebiliriz. Buzdolabında saklayalım ve 5-6 gün içinde tüketelim.

| 200 – 300 gram |

HIZLI YOLU

MALZEMELER:

1 l kefir (light)
HAZIRLANIŞI:

Fırını 100 derecede ısıtalım. Kefiri bir borcama alalım ve kapağını kapatalım. Fırında 2 saat boyunca pişirelim. Sonra 2 saat soğumaya bırakalım. Bir geniş kaseye süzgeç alalım ve onun içine ince bez veya tülbent serelim. Tenceredeki karışımı icine dökelim ve suyunu sıkalım. 1 – 2 saate kadar süzülmesini bekleyelim. Sonra Quarkı kullanabilirsiniz yaklaşık 300 gr. cıkacak.

Topaklı olmaması için süzgeçten geçirebiliriz. Buzdolabında saklayalım ve 5-6 gün içinde tüketelim. Kaynak:


-------- Sponsorlu --------