Cilt Lekelerine Limon Suyu Çözümü

Cilt lekelerinden kurtulmak için uzmanlar limon suyunu öneriyor. Gece uyumadan önce cilde sürülen limon suyunun cilt lekelerini azalttığı belirtildi.

Cilt lekelerine karşı C vitamini yönünden zengin olan limonun iyi geldiğini savunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Limon suyu, C vitamini yönünden çok zengindir. C vitamini lekelerin açılmasında önemli bir antioksidandır. Limon suyu ile yapılacak bazı karışımlar lekelerin açılmasına yardımcı olur” diyerek konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Açık tenli insanlarda daha çok görülüyor
“Güneş lekeleri, genellikle yaşlılık lekesi, karaciğer lekesi gibi farklı isimlerle anılır. Aslında zararsız olan bu lekeler, estetik olarak sorunlara neden olabilir. Özellikle eller, yüz, boyun ve dekolte bölgesinde görülürler. Açık tenli insanların hemen yüzde 70’inde az ya da çok sayıda bulunurlar. Bulundukları yerler itibari ile anlaşılacağı gibi güneşin mor ötesi ışınlarının deri üzerinde yarattığı hasarlanmaya derinin geliştirdiği bir yanıttır. Deride melanin olarak isimlendirdiğimiz derinin boyar maddesinin belli alanlarda fazla miktarda birikmesi nedeniyle gelişmektedir. Neyse ki bu tür sorunlarda birçok çözüm yöntemi bulunmaktadır.”


-------- Sponsorlu --------

Cilt lekelerine karşı limon suyu maskesi

“Limon suyunun birebir elma sirkesi ile karıştırılarak elde edilen karışımı bir pamuk veya fırça yardımı ile temizlenmiş yüze akşam saatlarinde sürün. Yaygın lekelenme varsa bütün yüze veya lekeler üzerine uygulayın. İdeali bütün gece yüzde kalmasıdır. Fakat bazı hassas ciltli kişilerde yarım saat kadar bekletip yıkanması uygun olur. Limon suyu deriyi güneşe karşı duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle sabah mutlaka yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu kremler sürerek etkisini iyice azaltın. Limon suyunu hassas derisi olanlarda, balla veya yoğurtla karıştırıp lekeler üzerine de uygulamak fazlasıyla yararlı olacaktır.”


-------- Sponsorlu --------