Argan Yağının Faydaları

Argan yağı son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve gitgide daha çok kişinin hakkında bilgi edinmek istediği ve faydaları saymakla bitmeyen yağların başında geliyor. ‘Bugüne kadar bu faydalı yağı neden duymadık?’ diye soracak olursanız, bu durumun açıklamalarından biri, argan yağının elde edildiği ağaçların sadece Fas’ta yetişiyor olması olabilir. Bu nedenle argan yağı, ‘Fas yağı’ olarak da adlandırılır. Günümüzde her türlü bilgi, sınır tanımadan elektronik ortamlarda yolculuk ediyor ve işte sadece Fas’ın güneybatısında yetişen ve bölge halkının ‘hayat ağacı’ olarak adlandırdığı bu ağaçların ünü, internet çağında tüm dünyaya yayılmış durumda.

Her zaman yeşil kalan argan ağaçları ile ilgili ilginç bir bilgi de, bu ağaçların 125 ila 450 yıl arasında yaşayabilmesidir. Bu ağaçlar argan yağının elde edildiği bir yemiş verirler. Çeşitli yabancı kaynaklarda fındık tadında olduğu ifade edilir. Argan yağı ise zengin bir antioksidan kaynağı olmasını sağlayan temel yağ asitlerinin yanı sıra oldukça yüksek oranda E vitamini içerir. Antioksidanlar hücrelere zarar veren ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikallerle savaştığı için, argan yağı özellikle cilde faydalı yağlardan biri olarak öne çıkar.


-------- Sponsorlu --------

Argan yağı cildi nemlendirir, kuruluğu giderir ve cildin esnekliğini arttırır. Cilde faydaları dışında kolesterol ve damar sertliğine de iyi geldiği belirtilir. Argan yağı içerik ve fayda bakımından zeytinyağına benzer özellikler gösterir ama zeytinyağından daha faydalı olduğu da her karşılaştırmada belirtilir.

Argan Yağının Faydaları

Cildi Koruma ve İyileştirme: Argan yağındaki aktif bileşenlerden triterpenoitler’in cildi koruma potansiyeli şaşırtıcı düzeyde yüksektir. İçerdiği bileşenler sayesinde bu bitkisel yağ yaraları iyileştirir, cildi güneşten korur, mikropları öldürür (dezenfektan özelliktedir) ve iltihabı giderir.


-------- Sponsorlu --------

Söz bileşenlerden açılmışken argan yağında bulunan bir başka madde steroller’den de söz edelim. Steroller cildin metabolizmasını iyileştirir, iltihaplanmaları giderir ve cildin nemini korurlar.

Cildin Yaşlanmasını Geciktirme: Şimdiye dek saydığımız içeriği sayesinde argan yağı cildin yaşlanmasını geciktirici özellik de kazanmış olur. Özellikle yüksek oranda E vitamini içermesinin yanı sıra cildi nemli tutması, bu yağın kırışıklıkların da önüne geçebilmesinde rol oynar. Argan yağının cildi sıkılaştırması da yine yaşlanma göstergesi sarkık cildi de önlemiş olur.

Saçı Güçlendirme: Argan yağı saç derisini ve saçı nemlendirerek kuru saçlardan kaynaklanan kepek benzeri şikayetleri engelleyebilir. Saç diplerine iyi gelir, saçı canlandırır, onarır ve böylelikle saçların daha canlı ve gür görünmesini sağlar. Pek çoğumuzun derdi saç kırıklarının da önünü keser.

Tırnak Bakımı: Tırnaklarınızın zayıf olmasından ve çabucak kırılmasından şikayetçiyseniz, argan yağı aradığınız bakım ürünü olabilir. Özellikle tırnak uzatmak isteyen kadınlar için zayıf tırnaklar şikayet konularından biridir. Tırnak dibine ve yüzeyine uygulanacak olan argan yağı ile tırnaklar nemlenir ve güçlenir. Tırnaklardaki çatlamaları önlemek için argan yağı birebirdir.

Kalp Damar Hastalıklarını Önleme: Argan yağının kalp damar hastalıklarını önlediği ve hatta bu tipteki hastalıklara iyi geldiğine dair yayımlanmış oldukça ilginç makaleler vardır. Daha önce cilt maddesinde sözünü ettiğimiz ‘bitkisel sterollerin’ yüksek kolesterolü dengelediği ve kalp dostu olduğu bilinir. Çeşitli araştırmaların sonucuna göre argan yağındaki doymamış yağ asitleri kolesterolü düzenlemeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Beslenmenize argan yağını katmanız kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

  • Bu arada sakın unutmayın ki cilt ürünleri reyonunda satılan argan yağından söz etmiyoruz. Ancak yemeklerde kullanabileceğiniz, gıda ürünü olarak üretilen argan yağını Türkiye’de bulmak da epey zahmetli olabilir. Bu arada bitkisel destek ürünleri satan mağazalarda kapsül ya da tablet şeklinde satılan argan yağı ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Argan Yağı Kullanımı

Argan yağını yüz için kullanırken genellikle yatmadan önce parmak uçlarına dökülecek birkaç damla yağın, iyice temizlenmiş cilde, yüz masajı eşliğinde uygulanması tavsiye edilir. Argan yağını ayrıca sivilce ve aknelerin üzerine, tedavi amaçlı olarak, bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Başta da söylediğimiz gibi yüz bakımı için dört-beş damla yeterlidir.

Vücut içinse göğüslere, çatlak ya da selülitlere, banyo sonrası masaj yaparak argan yağı sürülmesi önerilir. Vücudu nemlendirmesi bakımından da banyo sonrası yapılacak bu uygulama yararlı olur. Böylelikle banyo sonrası birkaç tane, farklı özellikte ürün yerine tek bir bitkisel yağ ile tam bir vücut bakımı yapmış olursunuz. Çatlakları önlemede argan yağı etkili olacaktır. Hamileler de çatlakları önlemek için kullanabilir.

Saçlar için de yine kafa derisine masaj yaparak saça ve saç derisine yedireceğiniz argan yağını yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Ilık bir havluyla başınızı sarmanız halinde yağın saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Yarım saatin ardından saçınızı durulayabilirsiniz. Bu bakım saç köklerini güçlendirir, yıpranmış saçları iyileştirir, saçı nemlendirir ve böylece saçın daha canlı, daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Bu günlerde piyasada pek çok argan yağı içeren saç ürünü bulunabilir. Genellikle sprey şeklinde satılan bu ürünlerin çoğu durulama gerektirmeyen ve kuru saça da uygulanabilen ürünlerdir. Ambalajın üzerindeki kullanma talimatlarını inceleyerek argan yağı ürünlerini nasıl kullanacağınızı görebilirsiniz. Genellikle 15 TL ile 35 TL arasında fiyatlandırılan bu ürünleri gün içerisinde ya da yatmadan önce saçınıza sıkıp saçınızı taramanız (farklı bir uygulama önerisi olmadığı takdirde) saç bakımı için yeterlidir.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için argan yağı kullanacaksanız, birkaç damla argan yağı ile tırnak üzerlerine ve diplerine masaj yaparak yağı ellerinize uygulayabilirsiniz. Ellerinizi daha az kullandığınız ve sık sık suya sokmanızın gerekmeyeceği saatleri seçmeniz daha iyi olur. Argan yağını hemen durulamamanız ve cildin yağı emmesini beklemeniz halinde faydasını daha etkili biçimde görürsünüz.

Geleneksel tıpta argan yağı akne, yara izi, yanık ve suçiçeği tedavisinde kullanılagelmiştir. Bir besin maddesi olarak ise argan yağı çorba, salata ve balık yemeklerinde kullanılabilir. Fındık aromalı diye tarif edilen tadıyla yemeklere ayrı bir lezzet kattığı bilinir. Yine de argan yağının ünlenmesi lezzetinden ziyade ciltteki nemlendirici ve gençleştirici etkisiyle olmuştur. Ayrıca saç ve tırnakları da güçlendirmesi en az cilt üzerindeki faydaları kadar öne çıkmaktadır.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Argan yağını elde etmek epey zahmetli bir iştir. 1 litrelik argan yağı için en az 8 ağaçtan yemiş toplanması gerekir. Ağaçlardan toplanan yemişler kurutulur, tek tek elle soyulup kavrulduktan sonra ezilerek yağ çıkarılır. Üstelik bu ağaçların soyu tükenme tehlikesi altındadır. Faydaları da eklenince tüm bu özellikleriyle argan yağı dünyadaki en pahalı yağlardan biri haline gelmiştir. Dolayısıyla piyasada bu ürünün sahtelerine rastlama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Alışveriş ederken güvenilir mağaza ve markaları tercih etmelisiniz.

Argan yağını elde etmenin bir başka yönteminin de keçi dışkısı ayıklamak olduğu söylenir. Argan yemişleriyle beslenen keçiler, bu yemişleri sindirmeden çıkarırlarmış. Dışkıdan ayıklanan yemişlerden de argan yağı çıkarılırmış. Giderek azalsa da günümüzde hala bu yöntemin uygulandığını belirten kaynaklara rastlayabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Argan yağının yemeklerde de kullanılabileceğini söyledik ancak yemeklerde tüketilmek üzere üretilip ambalajlanmadığı sürece, aktarlardan ve bakım ürünleri satan mağazalardan satın aldığınız argan yağını kesinlikle ağızdan almayınız. Ürün ambalajını dikkatle okuyarak kullanma talimatına harfiyen uymaya özen gösteriniz.

Kaynak: http://iyigelenbitkiler.com/argan-yagi-faydalari/