Anne adaylarının yaz tatili zehir olmasın

Güneş ışınları, aşırı sıcaklar, düzensiz beslenme ve yağlı gıdalar yaz tatiline çıkan anne adaylarının sağlıklarını olumsuz etkiliyor.

Gebelikte kilo artışı ve kan hacminin artmasıyla azalan akciğer kapasitesi yüzünden nefes alıp vermekte dahi zorlanananne adaylarının, sıcak yaz günlerinde daha dikkatli olması gerekiyor. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Enver Kurt, anne adaylarını seyahatlerinde sıcaktan ve zararları güneş ışınlarından korunmaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

Güneşin ve denizin olumlu etkilerinden yararlanın

– Güneşin dik olduğu saatler (10.00-16.00) gölgede ve dinlenerek geçirilmeli.

– Havuz kenarında kayıp düşmemeye dikkat edilmeli.

– Güneş koruyucu kremler mutlaka kullanılmalı.

– Islak mayoyla uzun saatler geçirilmemeli, kuru mayo ile dinlenilmeli.

– Fiziksel kapasitenin elverdiği ölçülerde güneş ve denizin olumlu etkilerinden sonuna kadar yararlanılmalı.

– Sıcak yaz günlerinde gebeliğin rahat geçmesi için öncelikle ölçülü olarak aktiviteyi korumak, ilerlemiş gebelik ise bacak şişmeleri vs. için yine aktivite ve gerekirse elastik bandaj, yüksekte tutmak çözüm olabilir.


-------- Sponsorlu --------

En basit önlem: Tuzlu ayran

– Yaz mevsimi ve gebelik nedeniyle artan metabolizma hızı nedeniyle aşırı terleme ve artan solunum-dolaşım faaliyetleri en dikkat çekenlerdir. Bu nedenlerle öncelikle sıvı ve elektrolit kaybı göz önüne alınarak mutlaka yeterince sıvı alınmalı.

– Elektrolit kayıplarını yerine koymak için maden suyu ya da sporcu içecekleri kullanılmalı, en azından tuzlu ayran bu konuda başvurulabilecek en basit önlem olabilir.

– Sindirimi zor besinler (kızartmalar, fast-food) ve büyük porsiyonlardan kaçınılmalıdır. Uzun süre tokluk hissi veren besinler ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.

– Her gün 1 adet iyi pişmiş bir yumurta protein kaynağı olarak mükemmel olabilir.

– En az 1 öğün bir hayvansal protein (et-tavuk-balık) ızgara olarak tercih edilebilir. Yanında tam buğday ekmekleri ve salata önerilebilir. Arada meyve porsiyonları önerilebilir.

– Kilo artışına dikkat edilmeli.

– Rahat, pamuklu giysiler ve iç çamaşırları tercih edilmeli.


-------- Sponsorlu --------